Αποτελέσματα Μουντιάλ 2/7

Η Βραζιλία πήρε άνετα την πρόκριση επί του Μεξικού, ενώ το Βέλγιο σε ένα από τα καλύτερα ματς στα χρονικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου επιβλήθηκε με χιτσκοκική εξέλιξη της Ιαπωνίας.

Από αλλού περιμέναμε το ντέρμπι και από αλλού μας ήρθε στο αποψινό πρόγραμμα του Παγκοσμίου Κυπελλου, αφού η Βραζιλία έκανε επίδειξη ισχύος κόντρα στο Μεξικό (2 – 0), τη στιγμή που το Βέλγιο παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από τους Ιάπωνες με 2 – 0 στο 52’, με μια επική ανατροπή και με γκολ στο 94’ πήραν το εισιτήριο για τους «8», συνθέτοντας κόντρα στη «σελεσάο» ένα ζευγάρι στους «8» που θα μπορούσε να είναι τελικός της διοργάνωσης.

Βραζιλία – Μεξικό: 2 – 0

Θεωρείται από τη συντριπτική πλειοψηφία ως το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της κούπας και η Βραζιλία ανταποκρίθηκε στο ρόλο του, επικρατώντας με σχετική άνεση για το σημείο της διοργάνωσης του Μεξικού 2 – 0. Με αυτή τη νίκη εξασφάλισε την παρουσία της στους «8» και θα διασταυρωθεί με το Βέλγιο σε ένα ματς που μπορεί να χαρακτηριστεί ως πρόωρος τελικός.

Οι ματσάρες στο Παγκόσμιο Κύπελλο για τη φάση των «16» συνεχίζονται, με τις ευκαιρίες να αυξάνονται (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

Σε ό,τι αφορά το ματς, το Μεξικό χωρίς να έχει άγχος, καθώς ήταν το απόλυτο αουτσάιντερ της αναμέτρησης βγήκε με άγνοια κινδύνου στον αγωνιστικό χώρο, γεγονός που την έκανε αρχικά επικίνδυνη, με τον Λοσάνο να χάνει μόλις στο 2’ την ευκαιρία, καθώς ο Μιράντα απομάκρυνε την μπάλα, ωστόσο στο 5’ ήταν η σειρά του Νεϊμάρ να δηλώσει «παρών» με ένα σουτ που εξουδετέρωσε ο Οτσόα, ενώ ο τερματοφύλακας του Μεξικού είπε και πάλι «όχι» στον Βραζιλιάνο στο 25’, έπειτα από εκπληκτική ατομική ενέργεια του τελευταίου. Ο τερματοφύλακας που έχει εμφανιστεί πολλές φορές στο στόχαστρο ελληνικών ομάδων, ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και στο 33’ κατάφερε και πάλι να αποσοβήσει το γκολ, αυτή τη φορά σε προσπάθεια του Γκάμπριελ Ζέσους, που ψάχνει ακόμα το πρώτο του τέρμα στο τουρνουά.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε στο ίδιο μοτίβο, με τον Κουτίνιο στο 48’ να… περνά κι αυτός από το «πελατολόγιο» του Οτσόα, ωστόσο ο γκολκίπερ της Σταντάρ Λιέγης δεν μπορούσε να κάνει το παραμικρό τρία λεπτά αργότερα. Σε μια φάση στα όρια της μεγάλης περιοχής του Μεξικού που άρχισε από τα πόδια του Νεϊμάρ, ο Γουίλιαν γύρισε την μπάλα και ο Νεϊμάρ με προβολή σε ανυπεράσπιστη εστία έγραψε το 1 – 0. Στη συνέχεια, Παουλίνιο (59’) και Γουίλιαν (64’) νικήθηκαν και πάλι από τον Οτσόα, ωστόσο όλα τέλειωσαν στο 89’. Ο Νεϊμάρ από πλάγια θέση και ενώ μπορούσε να τελειώσει μόνος του τη φάση, έστρωσε την ασίστ για τον Φιρμίνο, που μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2 – 0.

Με αυτό το αποτέλεσμα επιβεβαιώθηκε ο 1 του 1.45 και το Under 2,5 στο 1.90.

Βέλγιο – Ιαπωνία 3 – 2

Τι είδαν τα ματάκια μας… Το Βέλγιο κόντρα στη θεωρητικά πιο αδύναμη ομάδα των «16» πήρε μεν την πρόκριση, αλλά είδαν τον… Χάρο με τα μάτια τους, αφού στο 52’ είχαν μείνει πίσω στο σκορ με 2 – 0. Τελικά, με μια επική ανατροπή και με τον Ρομπέρτο Μαρτίνεθ να κάνει κίνηση «ματ» από τον πάγκο περνώντας τους Τσαντλί και Φελαϊνί που σκόραραν αμφότεροι, οι «κόκκινοι διάβολοι» νίκησαν 3 – 2 και πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά που θα συναντήσουν τη Βραζιλία σε μια υπερματσάρα!

Μπροστά σε αυτά που ζήσαμε στο δεύτερο ημίχρονο, χρονικό διάστημα δηλαδή που σημειώθηκαν και τα πέντε γκολ, πραγματικά δεν έχει καμία αξία αναφοράς το πρώτο ημίχρονο, που ούτως ή άλλως ήταν «φτωχό» σε φάσεις και συγκινήσεις. Το παιχνίδι πήρε «φωτιά» στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48’.

Ο Βερτόνχεν σε μία από τις χειρότερες εκτιμήσεις φάσης της καριέρας του, δεν μπόρεσε να ελέγξει την πορεία της μπάλας, με αποτέλεσμα ο Χαραγκούτσι να βγει σε πλάγια μεν, πλεονεκτική θέση απέναντι από τον Κουρτουά και με εκπληκτικό πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα της Τσέλσι, ανοίγοντας το σκορ και σοκάροντας παράλληλα το Βέλγιο. Κι αυτό δεν αποτελεί κάποιο δημοσιογραφικό κλισέ, καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα, η Ιαπωνία πέτυχε και δεύτερο γκολ, μέσω ενός εκπληκτικού σουτ του Ινούι έξω από την περιοχή, με το οποίο διαμόρφωσε το 2 – 0 υπέρ των Ασιατών, που έδειχναν να έχουν παράσταση νίκης και… πρόκρισης, ικανοί να πραγματοποιήσουν μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της διοργάνωσης.

Το Βέλγιο χρειαζόταν μία σπίθα, ένα σοκ και κυρίως ένα γκολ για να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του παιχνιδιού και τελικά όλα αυτά άρχισαν με δύο κινήσεις του προπονητή, Ρομπέρτο Μαρτίνεθ. Περνώντας εκτός τον εκνευριστικά κακό Καράσκο και τον άφαντο Μέρτενς και δίνοντας χώρο στους Τσαντλί, Φελαϊνί, οδήγησε την Ιαπωνία να πιει… θάλασσα μην μπορώντας να ανταποκριθεί στις κατά κύματα επιθέσεις των Βέλγων. Ωστόσο, αν δεν υπήρχε το γκολ του Βερτόνχεν στο 69’ ίσως να μην γινόταν τίποτα από όλα όσα ακολούθησαν. Έπειτα από ένα… βόλεϊ με κεφαλιές στην περιοχή των Ασιατών, ο αμυντικός της Τότεναμ έκανε μια ψιλοκρεμαστή κεφαλιά που είναι άγνωστο αν ήθελε να την κάνει και μείωσε σε 2 – 1. Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η δικαίωση της χρησιμότητας ενός παίκτη σαν τον Φελαϊνί, που έπειτα από σέντρα του Αζάρ νίκησε τους πάντες στον αέρα και με κεφαλιά «έγραψε το 2 – 2.

Η Ιαπωνία που έδειχνε μεσοαμυντικά έδειχνε να τα έχει χαμένα, μπροστά έκανε ευκαιρίες με κορυφαία αυτή στο 93’ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χόντα, στην οποία ο Κουρτουά είχε απάντηση, διώχνοντας σε κόρνερ. Σε εκείνο το σημείο η Ιαπωνία καταδικάστηκε. Ο Βέλγος γκολκίπερ μπλόκαρε έβγαλε γρήγορα την πάσα για τον Ντε Μπρόινε και με εκπληκτική αντεπίθεση, το Βέλγιο με σκόρερ τον Τσαντλί διαμόρφωσε το τελικό 3 – 2, ολοκληρώνοντας μια επική ανατροπή.

Με αυτόν τον απρόσμενο τρόπο πέρασε ο 1 του 1.40 και το OVER 2,5 του 1.68.