Ντιζόν – Μαρσέιγ: Δεν είναι ακόμα άξιοι εμπιστοσύνης οι Μασσαλοί

Ανοίγει η αυλαία για την 24η αγωνιστική με την αναμέτρηση ανάμεσα στην Ντιζόν και τη Μαρσέιγ.
marseille dijon

Με την αναμέτρηση ανάμεσα στην Ντιζόν και τη Μαρσέιγ ανοίγει η αυλαία της 24ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα Γαλλίας.

Οι Μασσαλοί μετά τη νίκη τους επί της Μπορντό, θέλουν να αρχίσουν ένα σερί προκειμένου να μπουν σε τροχιά Ευρώπης, με τον προπονητή Ρούντι Γκαρσιά να λατρεύεται στην Ντιζόν ως λαϊκός ήρωας καθώς εκεί ξεκίνησε την καριέρα του το 2002 και έμεινε εκεί μέχρι το 2007.

Σέντρα στις 21:45.

Τα προγνωστικά μου

Ντιζόν – Μαρσέιγ: GG (1,79)

Ανάλυση

Ήταν που ήταν σχετικά βατό το έργο της Ντιζόν απέναντι στην Κρουά, της έγινε πολύ εύκολα όταν στο πεντάλεπτο είχε υπέρ της πέναλτι και η αντίπαλός της έμεινε με 10 παίκτες. Έτσι, λοιπόν, είχε εύκολο απόγευμα με 0 – 3 και πολύ χαλαρά πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Είχε προηγηθεί ματς πρωταθλήματος, επίσης εκτός έδρας, κόντρα στην Ανζέ, που ηττήθηκε δίκαια 1 – 0, καθώς δεν έκανε καλή εμφάνιση. Σχετικά καλά έχει αρχίσει τη θητεία του ο Κομπουαρέ καθώς έχει τρεις νίκες, δύο ήττες και μία ισοπαλία. Έχει κάποιες σημαντικές απουσίες, καθώς εκτός είναι τρεις βασικοί της ποδοσφαιριστές (Ροζιέ, Σαμαριτανό, Ζανό).

Θέλει δεύτερη σερί νίκη η Μαρσέιγ! Θα τα καταφέρει κόντρα στην Ντιζόν;

Είχε πολλές και κρίσιμες απουσίες, δεν είχε κόσμο και προπονητή αφού ήταν τιμωρημένος και παρ’ όλα αυτά η Μαρσέιγ επικράτησε 1 – 0 της Μπορντό σε εξ αναβολής αναμέτρηση για το πρωτάθλημα. Σε αυτό βοήθησε και η αποβολή για την Μπορντό που έμεινε με 10 παίκτες από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου και εκεί πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, με γκολ του Καμαρά διαμορφώθηκε το 1 – 0. Ήταν μια νίκη – ανάσα που προφανώς δεν διορθώνει τα πάντα, αλλά ήταν απαραίτητη, καθώς στα τελευταία 12 παιχνίδια της είχε μόλις μία νίκη. Τώρα θέλει να μπει σε μια ρότα νικών, χωρίς αυτό να είναι εύκολο. Επιστρέφουν Μπαλοτέλι, Τοβέν και Στρούτμαν, αλλά όχι οι Γκουστάβο, Παγέ και Ραμί.

Εκτίμηση

Καλό είναι να αποφύγουμε τα σημεία ακόμα στα ματς της Μαρσέιγ. Δεν έφτιαξαν όλα με τη νίκη επί της Μπορντό. Πάμε στο πιο πιθανό GG.