Λαμία – Ολυμπιακός

Κρίσιμη εκτός έδρας αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό κόντρα στη Λαμία.

Και η εκπληκτική πορεία της Λαμίας υπό τις οδηγίες του Άκη Μάντζιου συνεχίζεται, με την ομάδα της Φθιώτιδας να προσθέτει ακόμα ένα… θύμα της σε αυτή την «καυτή» περίοδο που διανύει. Μόλις στο 11’ κόντρα στον Πανιώνιο εκτός έδρας κατάφερε να ανοίξει το σκορ, αλλά στο 27 έμεινε με 10 παίκτες. Όπως ήταν λογικό πιέστηκε πάρα πολύ, έδωσε αρκετό χώρο στους γηπεδούχους, ωστόσο κατάφερε στο τέλος να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο. Πρώτη εκτός έδρας νίκη έπειτα από δύο μήνες και γενικότερα αυτή την περίοδο έχει μόλις μία ήττα στα τελευταία εννιά, επίδοση εντυπωσιακή για ομάδα που θέλει απλά να αποφύγει τον υποβιβασμό. Είναι αήττητη στην έδρα της. Μεσοβδόμαδα δεν είχε ιδιαίτερα θέματα στο να επικρατήσει των Τρικάλων με 1-0 για το Κύπελλο. Εκτός οι τιμωρημένοι Σκόνδρας και Μπεχαράνο, αποχώρησε με μεταγραφή στην Κόνιασπορ ο Τουράμ.

Κακός στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός στο εντός έδρας ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, γεγονός που οφειλόταν αφενός στην πολύ σωστή τακτική προσέγγιση του «τριφυλλιού» και την κακή του απόδοση και αφετέρου στο γεγονός ότι έπαιζε στην έδρα του, αλλά χωρίς κόσμο, γεγονός που όπως ήταν λογικό τον επηρέασε. Όσο περνούσε η ώρα βελτιωνόταν και αντιλαμβανόμενος ότι δεν μπορούσε να αφήσει την ήττα του ΠΑΟΚ από τον Άρη να πάει… στράφι, όλο και γκάζωνε και τελικά βρήκε το γκολ στο 74’, με το οποίο τελικά επικράτησε και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας. Μεγάλο του όπλο είναι η αμυντική συνέπεια, αφού πολύ σπάνια παραβιάζεται η εστία του. Δεν υπολογίζονται στο αποψινό οι Παπαδόπουλος, Ποντένσε, Γκιγέρμε, Σουντανί, Φορτούνης και Μπρούνο.