Πόρτο – Τοντέλα

Νίκη για να μειώσουν ξανά στους 4 βαθμούς από την Μπενφίκα θέλουν οι γηπεδούχοι.

Νίκη με 3-2 επί της Φέγενορντ πήρε μεσοβδόμαδα η Πόρτο, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση. Όλα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο, με το αποτέλεσμα να έχει διαμορφωθεί μέχρι το 31′. Έτσι, τερμάτισε στην πρώτη θέση του ομίλου και πήρε την πρόκριση στους “32” του Γιουρόπα Λιγκ. Στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας με τη Μπελενένσες και πλέον βρίσκεται στο -7 από τη Μπενφίκα που κέρδισε εχθές και σήμερα χρειάζεται οπωσδήποτε την επιστροφή στις νίκες για να μειώσει ξανά την απόσταση στους 4. Στα αγωνιστικά, επιστρέφει αλλά θα μείνει στον πάγκο ο φορ Αμπουμπακάρ, ενώ βασικοί θα είναι ξανά οι μέσοι Λουίς Ντίας και Ουρίμπε. Μοναδικός απόντας παραμένει ο μέσος Μπαρό.

Εντυπωσιακό διπλό πέτυχε στην έδρα της Φαμαλικάο με 3-2 την περασμένη αγωνιστική η Τοντέλα σε ένα ματς με δαιμονιώδη ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 μέχρι το 19′, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα μέχρι το 54′ και ο Μουρίγιο στις καθυστερήσεις πέτυχε το γκολ της νίκης. Στην 8η θέση βρίσκεται πλέον η ομάδα του Νάτσο Γκονζάλες, έχοντας αποσπαστεί στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη και πάει σήμερα στο “Ντραγκάο” για το καλύτερο. Στο αγωνιστικό μέρος, κανονικά θα παίξει ο εξτρέμ Αντόνιο Σαβιέ, ενώ εκτός αποστολής βρίσκονται ο μπακ Μανού Σάντσες και ο αμυντικός Ζότα.