Mπαρτσελόνα – Θέλτα

Ούτε που να το σκέφτεται για νέα απώλεια η Μπαρτσελόνα.
barcelona celta

Μεσοβδόμαδα η Μπαρτσελόνα υποδέχτηκε τη Σλάβια Πράγας για το Τσάμπιονς Λιγκ και της παραχώρησε ισοπαλία 0-0. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι όμως δεν ξέφυγαν από τη μετριότητα των τελευταίων εμφανίσεών τους. Έφτασαν στους 8 βαθμούς στον όμιλο και παρέμειναν στην πρώτη θέση. Στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Βαλβέρδε ήταν κάκιστη στην έδρα της Λεβάντε και γνώρισε την ήττα με 3-1. Προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Μέσι, όμως στην επανάληψη δέχτηκε τρία τέρματα από το 61-68′ και όλα τελείωσαν εκεί. Η θέση του Βάσκου τεχνικού είναι επισφαλής εδώ και καιρό και κάθε φορά κρίνεται. Σήμερα, οι “μπλαουγκράνα” είναι υποχρεωμένοι να επιστρέψουν στις νίκες αλλά και στην κορυφή. Στα αγωνιστικά, εκτός θα μείνει ο τραυματίας αμυντικός Άλμπα, όμως επιστρέφουν οι φορ Σουάρες, Ντεμπελέ, οι αμυνη θτικοί Σέρτζι Ρομπέρτο, Ουμτιτί και Φιρπό.

Από την άλλη μεριά, η Θέλτα γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Χετάφε την περασμένη αγωνιστική και χειροτέρεψε κι άλλο τη θέση της. Οι γηπεδούχοι δέχτηκαν το γκολ στο 37′, όμως από εκεί και πέρα δεν κατάφεραν να δείξουν απολύτως τίποτα. Αυτό το αποτέλεσμα έφερε την απομάκρυνση του κόουτς Εσκριμπά και στη θέση του ήρθε ο γνωστός μας από το πέρασμά του από τον Ολυμπιακό Όσκαρ Γκαρθία. Στο ντεμπούτο του δε θα έχει στη διάθεσή του το μέσο Ραφίνια, τον φορ Σάντι Μίνα και τον αμυντικό Βάθκεθ που είναι τραυματίες. Αποθεραπεύτηκε μετά από καιρό ο επιθετικός Χουάν Ερνάντεθ, όμως έμεινε εκτός αποστολής.