Άουγκσμπουργκ – Μπάγερν Μονάχου

Να επιστρέψει στις νίκες θέλει η Μπάγερν στην έδρα της προβληματικής μέχρι στιγμής Άουγκσμπουργκ.
images

Δεν χωράει και πολύ σχολιασμό το τελευταίο ματς της Άουγκσμπουργκ πριν τη διακοπή. Σε αυτό ήρθε η ήττα με 5-1 από την Γκλάντμπαχ εκτός έδρας. Το σκορ ήταν ήδη 3-0 στο 13′, ενώ το ημίχρονο έληξε με 4-0. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έριξαν στροφές και οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ για το τελικό σκορ. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα για την ομάδα του Μάρτιν Σμιντ, όμως ο τρόπος με τον οποίο ήρθε έφερε πολλά παράπονα στις τάξεις των οπαδών της. Για την ώρα δεν τίθεται θέμα απομάκρυνσης του προπονητή, όμως η θέση του κρίνεται αρκετά επισφαλής. Στη διακοπή έδωσε φιλικό με την Αούστρια Λούστεναου επί της οποίας επιβλήθηκε με σκορ 4-0. Για το σημερινό ματς επιστρέφει ο ηγέτης της άμυνας Χάουελου, όμως είναι άγνωστο αν θα μπει βασικός. Αμφίβολος, επίσης, είναι και ο μεσοαμυντικός Μπάιερ, ενώ σίγουρα εκτός θα μείνουν ο αμυντικός Σουχΐ και ο αμυντικός μέσος  Γκρουέσο.

Η Μπάγερν Μονάχου, από την άλλη προέρχεται από την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Αυτή ήρθε μάλιστα εντός έδρας από τη Χόφενχαϊμ με 1-2. Οι Βαυαροί έδειξαν αρκετά αμυντικά κενά και αυτό το πλήρωσαν. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έχασαν πολλές ευκαιρίες, όμως το σκορ έμεινε στο 0-0. Με την έναρξη της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι έκανα το 1-0 στο 54′, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο 74′ με τον Λεβαντόφσκι. Και εκεί που όλοι περιμένανε την ανατροπή, στο 79′ άλλη μια απροσεξία στην άμυνα των Βαυαρών έφερε το 2-1 για τη Χόφενχαϊμ και δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τέλος. Έτσι, η ομάδα του Νίκο Κόβατς έπεσε από την κορυφή και σήμερα είναι αναγκασμένη να επιστρέψει στις νίκες. Την Τρίτη πάει στον Πειραιά για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Στα αγωνιστικά, αρκετά αμφίβολοι είναι για το σημερινό ματς ο αμυντικός Αλάμπα, ο μέσος Γκορέτσκα και ο μεσοεπιθετικός Γκνάμπρι. Σίγουρα εκτός θα μείνει ο φορ Αρπ.