Ρουμανία – Νορβηγία

Μεγάλη μάχη απόψε στο Βουκουρέστι με τις δύο ομάδες να καίγονται για την νίκη.
roumania norbhgia

Έδειξε να τα βρίσκει σκούρα η Ρουμανία κόντρα στα Νησιά Φερόε, που προέβαλαν σθεναρή αντίσταση για 74 ολόκληρα λεπτά. Τελικά η ομάδα του Κόντρα κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα κι έτσι ξεκλείδωσε το ματς, φτάνοντας στο τελικό 3-0. Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη των Ρουμάνων στον όμιλο, που πλέον βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από την δυάδα και θέλουν νίκη απόψε πάση θυσία για να διεκδικήσουν την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης. Σε περίπτωση νίκης σήμερα, η οποία θα συνδυαστεί με ήττα των Σουηδών, η Ρουμανία ανεβαίνει στην 2η θέση του ομίλου.

Παρέμεινε ζωντανή η Νορβηγία, καθώς στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων έκλεψε τον βαθμό της ισοπαλίας από τους Ισπανούς και παρέμεινε κι αυτή σε τροχιά πρόκρισης. Σαφώς βρίσκεται πιο πίσω από τους Ρουμάνους, όμως έχει ακόμα ελπίδες μαθηματικά και μπορεί να ελπίζει μέχρι την τελευταία αγωνιστική για κάτι θετικό. Δεύτερη σερί ισοπαλία για τους Νορβηγούς, οι οποίοι πλέον τρέχουν ένα αήττητο σερί 6 αγώνων κι έρχονται αποφασισμένοι απόψε για την νίκη.