Λιχτενστάιν – Ιταλία

Για το 8 στα 8 παίζουν απόψε οι Ιταλοί κόντρα στην τελευταία ομάδα του ομίλου.
lixtenstain italia

Δεύτερη συνεχόμενη Ιταλία για το Λιχτενστάιν, το οποίο αναδείχθηκε ισόπαλο 1-1 και με την Αρμενία. Οι Αρμένιοι προηγήθηκαν από το πρώτο ημίχρονο, όμως οι γηπεδούχοι επωφελήθηκαν από ένα λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα κι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια. Παραμένει στην τελευταία θέση του γκρουπ, όμως ο προπονητής και το τιμ του δείχνουν ευχαριστημένοι με την πορεία και τις εμφανίσεις της ομάδας. Η αλήθεια είναι όμως πως στο παρελθόν τα έχει πάει πολύ καλύτερα σε άλλες προκριματικές φάσεις.

Καλπάζει η Ιταλία στον όμιλο, έχοντας κάνει ήδη το 7/7 και βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή του ομίλου με 21 βαθμούς. Η αλήθεια είναι πάντως πως κόντρα στην Εθνική μας ζορίστηκε κάπως, αφού χρειάστηκε 63 λεπτά αγώνα για να σκοράρει με πέναλτι, ωστόσο πήρε ακόμα μία νίκη δείχνοντας το σοβαρό της πρόσωπο στο χορτάρι. Με το τέλος του αγώνα, παίκτες και κόσμος πανηγύρισαν την πρόκριση της ομάδας στα τελικά του Euro 2020, καθώς η Ιταλία ήταν η πρώτη ομάδα που πήρε επίσημα το εισιτήριο για την τελική φάση του θεσμού. Ο Μαντσίνι δήλωσε πως η ομάδα του θα συνεχίσει με την ίδια σοβαρότητα και στα 3 εναπομείναντα παιχνίδια, καθώς ο στόχος της είναι να διατηρήσει το απόλυτο.