Χετάφε – Μπαρτσελόνα

Οριακό ματς για την Μπαρτσελόνα και την ασφάλεια του Ερνέστο Βαλβέρδε στον πάγκο των Καταλανών.

Απίστευτη αναμέτρηση για τη Χετάφε στη μεσοβδόμαδη αγωνιστική υποχρέωση στην έδρα της Βαλένθια. Τελικό σκορ 3-3, αλλά τρομερό ενδιαφέρον παρουσιάζει η διακύμανση. Πριν συμπληρωθεί καλά-καλά το πρώτο λεπτό στο ματς, άνοιξε το σκορ, αλλά πήγε στα αποδυτήρια με το 3-1 στο… κεφάλι, αφού στο τελευταίο τέταρτο ήταν σαν να εξαφανίστηκε. Παρ’ όλα αυτά, στο ημίχρονο συνήλθε και αφού έχασε πολλές ευκαιρίες, κατάφερε να φτάσει μέχρι και την ισοφάριση (3-3). Την τραβούν οι ισοπαλίες, καθώς έχει τέσσερις στο πρωτάθλημα. Πριν από τη Βαλένθια επικράτησε της Μαγιόρκα με 4-2 εντός έδρας. Την Πέμπτη έχει αναμέτρηση για το Γιουρόπα Λιγκ στο Κράσνονταρ, αλλά σαφώς περνά σε δεύτερη μοίρα.

Μέσα σε ένα περίεργο κλίμα, καθώς ο κόσμος δεν είναι καθόλου ικανοποιημένος από όσα βλέπει στην αρχή της σεζόν, η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας εντός έδρας της Βιγιαρεάλ με 2-1, αλλά και πάλι αυτό δεν ήταν αρκετό για να διασκεδαστούν κάπως οι εντυπώσεις μετά την ήττα από τη Γρανάδα. Στο πρώτο τέταρτο πέτυχε δύο γκολ, μείωσε ο Καθόρλα πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους και στο δεύτερο ημίχρονο το σκορ έμεινε σε αυτά τα επίπεδα. Το δυσάρεστο νέο ήταν ο νέος τραυματισμός του Μέσι που ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός μετά την επάνοδό του, αλλά αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο και σήμερα δεν θα δώσει το «παρών». Έχει πάθει… αλλεργία στα εκτός έδρας ματς, καθώς δεν έχει νικήσει από τον Απρίλιο, έχοντας 5 ήττες και 3 ισοπαλίες. Πλην του Μέσι, εκτός οι Φατί, Άλμπα, Ουμτιτί.