Λιόν – Παρί Σεν Ζερμέν

Με σούπερ ψυχολογία η Παρί Σεν Ζερμέν δίνει ένα από τα πιο δύσκολα τεστ στο φετινό πρωτάθλημα.
lyon paris

Όλα είχαν αρχίσει ενθαρρυντικά έως και ειδυλλιακά. Γκολ, νίκες, αμυντική συνοχή. Όλα καλά για το νέο ξεκίνημα του Σιλβίνιο. Τελικά, όλα αυτά ήταν στον ενθουσιασμό της αρχής, αφού πλέον τα πράγματα έχουν αλλάξει και τα αρνητικά αποτελέσματα έχουν φέρει την πρώτη αμφισβήτηση για τον άπειρο Βραζιλιάνο τεχνικό. Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα αυτό κόντρα στη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης για την πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ. Τελικό σκορ 1-1, με τους Γάλλους να ισοφαρίζουν με πέναλτι του Ντεπάι στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στη συνέχεια χάθηκαν καλές ευκαιρίες, χωρίς κάτι το… extreme. Είχε προηγηθεί η εκτός έδρας ισοπαλία με την Αμιάν με 2-2, δεχόμενη την ισοφάριση στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Μοναδικός απών ο Μαρσάλ.

Είχε απουσίες κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης η Παρί Σεν Ζερμέν. Και τι απουσίες… Νεϊμάρ, Εμπαπέ, Καβάνι, Ντράξλερ. Παρ’ όλα αυτά, διέλυσε τους Ισπανούς με 3-0, δείχνοντας ότι η ομάδα του Τόμας Τούχελ αρχίζει και βρίσκει μια πορεία σταθερότητας, που μένει να τη βγάλει και στο πρωτάθλημα, εκεί που κυρίως το θέμα είναι η σοβαρότητα που δείχνει σε θεωρητικά εύκολα ματς. Εκπληκτικός ο Ντι Μαρία και ακολούθησαν οι Βεράτι, Γκουεγέ και Νάβας. Εν όψει του αποψινού επιστρέφει ο Νεϊμάρ, που ήταν καταλυτικός στο πρώτο του ματς κόντρα στο Στρασβούργο, σκοράροντας με ψαλιδάκι στο τελευταίο λεπτό.