Μονπελιέ – Λιόν

Συνεχίζεται η δράση για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γαλλίας.

Οκ, δεν ικανοποίησε ούτε τώρα με την εμφάνισή της η Μονπελιέ, αλλά το θέμα είναι ότι τώρα πήρε τον βαθμό εκτός έδρας κόντρα στην Μπορντό, με το τελικό 1-1. Στο 22’ άνοιξε το σκορ με τέρμα του Ντελόρ, αλλά στη συνέχεια άνευ λόγου και αιτίας κατέβασε ρυθμούς και τελικά δέχθηκε την ισοφάριση στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου και διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Υπενθυμίζεται ότι για την πρώτη αγωνιστική ηττήθηκε εντός έδρας από τη Ρεν με 1-0, παρά το γεγονός ότι για παραπάνω από 20 λεπτά έπαιζε και με παίκτη παραπάνω. Γενικότερα, έχει θεματάκια που ακόμα δεν τα έχει λύσει.

Ίσως ούτε ο πιο αισιόδοξος οπαδός της Λιόν να μην περίμενε αυτό το ξεκίνημα στη σεζόν, έχοντας τον Σιλβίνιο στον πάγκο. Δεν έχει τίποτα ως προπονητής, απλά όλοι στέκονταν στην απειρία του και στο γεγονός ότι δεν έχει βρεθεί ποτέ σε αυτό το επίπεδο. Μετά το επιβλητικό πέρασμα από την έδρα της Μονακό με 3-0, διέλυσε 6-0 την Ανζέ εντός έδρας και το πιο εντυπωσιακό πέρα από τα 9 γκολ σε δύο αναμετρήσεις, είναι το μηδέν παθητικό, κάτι που η Λιόν αγνοούσε πολλά χρόνια. Θα φανεί, βέβαια, στην πορεία αν πρόκειται για κάτι συμπτωματικό ή για καλή λειτουργία. Δύσκολο το τεστ στην έδρα της Μονπελιέ, που πραγματικά μπορεί να κάνει… δήλωση για τις φετινές της βλέψεις.