Σίλκεμποργκ – Χόμπρο

Ανοίγει η αυλαία της 4ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λιγκ Δανίας.
silkeborg vs hobro logo

Απογοητευτική είναι η Σίλκεμποργκ μέχρι στιγμής το φετινό πρωτάθλημα, καθώς στις τρεις πρώτες αγωνιστικές μετρά ισάριθμες ήττες. Στην τελευταία της αναμέτρηση ηττήθηκε εύκολα από την Άαλμποργκ με 3-1 εκτός έδρας. Το ημίχρονο έκλεισε με 3-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν στην επανάληψη ήταν να μειώσουν στο 78′ με τον Σβάρτζ. Σήμερα, η ομάδα του Κεντ Νίλσεν θα προσπαθήσει να πάρει τους πρώτους βαθμούς, όμως αυτό μόνο δύσκολο είναι καθώς υπάρχουν αρκετές απουσίες. Εκτός αποστολής βρίσκονται ο αμυντικός Νταλ, οι μέσοι Μάτσον Σόρενσεν και Γιόργκενσεν και ο φορ Όκελς. Την πρώτη του συμμετοχή αναμένεται να κάνει ο νεοφερμένος αμυντικός Μάσοπ.

Από την άλλη μεριά, η Χόμπρο είναι αήττητη μέχρι στιγμής στο φετινό πρωτάθλημα, όμως παράλληλα δεν έχει πετύχει νίκη, καθώς μετράει μόνο ισοπαλίες. Στο τελευταίο της ματς υποδέχτηκε τη Ράντερς και έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 9′. Στο 24′, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν και στο 74′ έκαναν την ανατροπή, όμως δεν άντεξαν πάνω από 3 λεπτά, δεχόμενοι την ισοφάριση που έμεινε μέχρι το τέλος. Ευχαριστημένος έμεινε ο κόουτς Σόρενσεν και θέλει να δει την ομάδα του σήμερα να παίρνει ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα. Εκτός παραμένουν ο μέσος Νταμπόργκ και ο αμυντικός Τγιόρνελουντ.