Οντένσε – Λίνγκμπι

To ματς που ολοκληρώνει τη δεύτερη αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα.
odense lyngby

Αν και στην πρεμιέρα απέναντι στην πρωταθλήτρια Κοπεγχάγη, η Οντένσε πραγματοποίησε ονειρικό ξεκίνημα, τελικά έφυγε με άδεια χέρια από αυτό το ματς. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 2-0 μέχρι το 31′ και όλα έδειχναν ότι θα γινόταν το ιδανικό ξεκίνημα στη σεζόν. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και στην επανάληψη μίλησε ο Νταμ Εντόι, ο οποίος με δύο τέρματα χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Στα θετικά για το σύνολο του Γιάκομπ Μίκελσεν συγκαταλέγεται το γεγονός οτι κόντραρε στα ίσα ομάδα από το τοπ επίπεδο. Σήμερα η Οντένσε παραμένει στην έδρα της και απέναντι σε μία σαφέστατα πιο αδύναμη ομάδα από την Κοπεγχάγη θέλει να πάρει το πρώτο τρίποντο της σεζόν. Στην αποστολή θα βρίσκεται και ο φορ Σάντερ Σβέντσεν που αποκτήθηκε πρόσφατα από τη Χάμαρμπι, ενώ δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Από την άλλη μεριά, η Λίνγκμπι μπήκε πολύ δυνατά στη νέα σεζόν, επικρατώντας με 2-0 εντός έδρας της Άαλμποργκ. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο φορ Φρέντερικ Γκουτγιάερ, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του. Αν το σύνολο του Νίλσεν παρουσιαστεί έτσι σε όλη τη σεζόν, τότε η υπόθεση παραμονής θα είναι αρκετά εύκολη. Εκτός αποστολής για το σημερινό αγώνα έμειναν οι χαφ Ρεζάν Κορλού και Γκούσταν Χάρλεβ που είναι τραυματίες.