Κάλμαρ – Τζουργκάρντεν

Nίκη για διαφορετικούς λόγους θέλουν οι δύο ομάδες.
kalmar djurgarden

Χωρίς νίκη για 7ο σερί ματς έμεινε η Κάλμαρ, η οποία την περασμένη αγωνιστική ηττήθηκε 3-1 στην έδρα της Εσκιλστούνα. Οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν το γκολ μόλις στο 2ο λεπτό, στη συνέχεια πίεσαν για την ισοφάριση, όμως τελικά τελείωσαν το ημίχρονο με 2-0 πίσω. Στην επανάληψη είχαν δοκάρι και στο 67′ κατάφεραν να μειώσουν το σκορ. Και ενώ πίεζαν ξανά για την ισοφάριση, στο 75′ η άμυνά τους τους πρόδωσε και δέχτηκαν και τρίτο τέρμα. Σήμερα, η ομάδα του Πέχρσον επιστρέφει στην έδρα της και θέλει πάση θυσία μία νίκη που θα τη βγάλει από το τέλμα. Στα αγωνιστικά, τιμωρημένος είναι ο αμυντικός Εμίν Νούρι και τραυματίας ο μέσος Πιοτρ Γιόχανσον. Αντιθέτως, επιστρέφουν οι μέσοι Ρομάριο, Φρόλινγκ και Τσίμας Ακάς και ο επιθετικός Πάπα Ντιουφ.

Από την άλλη μεριά, η Τζουργκάρντεν προέρχεται από την εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στη Μάλμε. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, όμως οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την υπεροχή του στο πρώτο μέρος το οποίο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να προηγηθούν στο 57′. Από κει και πέρα, η ομάδα του Μπέργκστραντ ανοίχτηκε για την ισοφάριση, κάτι που πέτυχε στο 68′, με γκολ που ίσως ελέγχεται για οφσάιντ. Όπως και να χει, η Τζουργκάρντεν με το βαθμό αυτό ανέβηκε στην 4η θέση και σήμερα θέλει το θετικό αποτέλεσμα που ίσως την φέρει μέσα στην πρώτη τριάδα. Στο αγωνιστικό μέρος, εκτός θα μείνουν οι τραυματίες μέσοι Νίκλας Μπέρκροτ και Έρικ Μπεργκα, ενώ επιστρέφει ο φορ Ογκουστίνσον.