Κοπεγχάγη – Άαρχους

Nα διπλασιάσει τις νίκες στο πρωτάθλημα θέλει η Κοπεγχάγη, αυτήν τη φορά μπροστά στο κοινό της.
copenhagen aarhus

Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νταμ Εν Ντόι, η Κοπεγχάγη κατάφερε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος να φύγει με τη νίκη 3-2 από την έδρα της Οντένσε. Οι πρωταθλητές βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 στο 31′, όμως λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου κατάφεραν να μειώσουν με τον Βιντ. Στην επανάληψη, όμως, ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού με δύο τέρματα στο 48′ και το 70′ ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή χαρίζοντας στην ομάδα του τους τρεις βαθμούς. Την επόμενη Τρίτη, το σύνολο του Σολμπάκεν αντιμετωπίζει τη Νιου Σεντς για τον β’ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ σήμερα θα εμφανιστεί για πρώτη φορά φέτος μπροστά στο κοινό του και επιθυμεί να κάνει το 2/2 στο πρωτάθλημα. Στα αγωνιστικά, στη διάθεση του προπονητή του είναι ο αμυντικός Μπίελαντ, ενώ εκτός παραμένουν οι τραυματίες Μπόιλεσεν, Άντερσεν και Μουντράζιλα.

Από την άλλη μεριά, η Άαρχους με ένα γκολ του Γιούελσγκαρντ κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την έδρα της Χόμπρο στην πρεμιέρα. Μέτριο ήταν το ματς και με λίγες φάσεις, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα στο 62′ και τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο 71′. Σήμερα, η ομάδα του Ντάβιντ Νίλσεν παραμένει στο… δρόμο, όμως αυτήν τη φορά έχει ακόμα πιο δύσκολο έργο. Στα αγωνιστικά, κανονικά θα βρίσκονται την αποστολή οι νεαποκτηθέντες Χελένιους και Γκέρσμπαχ που ήταν ανέτοιμοι στην πρεμιέρα.