Αντιμετώπισε εκτός έδρας την Ίλβες που φέτος κινείται σε άλλους ρυθμούς και απόλυτα φυσιολογικά ηττήθηκε, αλλά έπεσε με κάτω τα χέρια. Βαρύ το 3-0 με το οποίο έφυγε από την έδρα της πρωτοπόρου, ωστόσο ήταν δικαιολογημένο βάσει της εικόνας του παιχνιδιού και της αστάθειας που παρουσιάζει η Σεϊναγιοέν. Το σημερινό αποτελεί ένα ντέρμπι και το θέλει τόσο για βαθμολογικούς λόγους και πολύ περισσότερο για το γόητρο. Έχει επιστροφές σε σχέση με το προηγούμενο ματς, που είναι η αλήθεια ότι είχε πολλές απουσίες.
Κλήθηκε να αντιμετωπίσει εκτός έδρας την KPV και τελικά ηττήθηκε με 2-1, συνεχίζοντας σταθερά την απογοητευτική της πορεία. Για αυτό τον λόγο, ο προπονητής, Βουόρινεν απομακρύνθηκε και προς το παρόν θα αναλάβει την ευθύνη ο μέχρι πρότινος βοηθός, Κρίστιαν Σουντ. Έχουν περάσει 14 αγωνιστικές κι ακόμα δεν έχει καταφέρει να νικήσει, έχοντας 7 ήττες και 7 ισοπαλίες. Το θέμα εν όψει του σημερινού ντέρμπι είναι να βρει το σθένος να αντιδράσει, με την αλλαγή του προπονητή να δημιουργεί ένα σοκ εντός αποδυτηρίων.