Το πρώτο και αναμενόμενο βήμα της Ρόζενμποργκ στον 1ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ έγινε με τη νίκη επί της Λίνγκφιλντ εκτός έδρας με 2-0. Πρόκειται για μία ακόμα ένδειξη ότι έχει βελτιωθεί και μπορεί να επιστρέψει στη διεκδίκηση του τίτλου, που είναι ούτως ή άλλως ένας αυτονόητος στόχος. Πριν από τη νίκη της για τα προκριματικά, είχε πετύχει δύο σερί στο πρωτάθλημα κόντρα σε Κρίστιανσουντ και Ράνχαϊμ. Πλέον, παίζει στην έδρα της που είναι σαφώς πιο ισχυρή έχοντας όμως μία ήττα στα τελευταία επτά. Πάντα εκτός πλάνων ο Μπέντνερ ενώ αμφίβολος είναι ο Αντεγκμπένρο. Έχει την τέταρτη χειρότερη επίθεση στην κατηγορία και 9/14 Under 2,5.
Ακριβώς στη μέση της βαθμολογίας, κάτι που ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, αφού είναι καλή εντός έδρας, αλλά μακριά από το σπίτι της, παρουσιάζεται με πάρα πολλές αδυναμίες. Μόλις μία νίκη έχει εκτός έδρας και όχι μόνο αυτό, αφού έχει υποστεί και πολύ βαριές ήττες, με δύο πεντάρες από Ράνχαϊμ και Μόλντε. Παρ’ όλα αυτά, καταφέρνει να βρίσκει δίχτυα, έχοντας σκοράρει στα 10/13 ματς στο φετινό πρωτάθλημα. Έχει μία πολύ σημαντική απουσία να διαχειριστεί, καθώς είναι τιμωρημένος ο Χόιλαντ, που είναι ο δεύτερος σκόρερ της.