Τυνησία – Μάλι

Ανοίγει η αυλαία της 2ης αγωνιστικής του Copa Africa και στον 3ο όμιλο με μία πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση.

Μουδιασμένο το ξεκίνημα για την Τυνησία η οποία έμεινε στο 1-1 με την Ανγκόλα στην πρεμιέρα, σε ένα αποτέλεσμα έκπληξη για τον όμιλο. Οι παίκτες του Αλέν Ζιρές μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και απείλησαν αρκετές φορές την άμυνα της Ανγκόλας. Οι προσπάθειές τους απέφεραν καρπούς και στο 33ο λεπτό καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ τους. Ο Μσακνί ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και άνοιξε το σκορ. Στην επανάληψη όμως το σκηνικό άλλαξε, η Ανγκόλα άρχισε να πιέζει και να απειλεί με αντεπιθέσεις και τελικά στο 73’ ήρθε η πολυπόθητη ισοφάριση από τον δικό μας Τζάλμα Κάμπος. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους. Η Τυνησία θα πρέπει να μείνει στην εμφάνισή της στο πρώτο μέρος, καθώς στο δεύτερο η εικόνα της ήταν πολύ κακή και δικαίως ήρθε η ισοπαλία.

Από την άλλη τα πράγματα για το Μάλι ήταν πολύ πιο εύκολα, αφού στην πρεμιέρα του ομίλου ήταν καταιγιστικό κι επικράτησε με 4-1 της Μαυριτανίας. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 2-0 μετά τα τέρματα των Ντιαμπί και Μαρεγκά. Στην επανάληψη ο Ανταμά Τραορέ !! έγραψε το 3-0 για να μειώσει η Μαυριτανία προσωρινά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ελ Χασέν. Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στο αμέσως επόμενο λεπτό (73’) από τον Ανταμά Τραορέ Ι ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε αντικαταστήσει τον συνονόματό του. Πολύ καλό το Μάλι στην πρεμιέρα, όμως το αποψινό παιχνίδι είναι εντελώς διαφορετικό και πολύ πιο δύσκολο και όλοι στην ομάδα το γνωρίζουν.