Κόστα Ρίκα – Βερμούδες

Τη νίκη που θα σημαίνει και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Γκολντ Καπ θέλει η Κόστα Ρίκα κόντρα στις Βερμούδες.
costarica bermuda

Χρειαζόταν να κάνει τα βασικά για να επικρατήσει της Νικαράγουα, αφού απέχει ποιοτικά και αρκούσε απλά μια πειστική εμφάνιση για να πάρει τη νίκη. Αυτό έγινε, καθώς μόλις στο 7’ ο Οβιέδο άνοιξε το σκορ με όμορφο γκολ, στο 19’ έγινε το 2-0, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έγινε το 3-0 και το τελικό σκορ, το 4-0, έκλεισε στο 75’ με γκολ του Κρουζ. Έκανε την καλύτερη δυνατή εμφάνιση η Κόστα Ρίκα βάσει της αντιπάλου της, αλλά απόλυτα αξιόπιστα συμπεράσματα δεν μπορούν να εξαχθούν. Ωστόσο, της αρκεί μία ανάλογη εμφάνιση για να νικήσει τις Βερμούδες και να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Αξιόμαχη εμφάνιση από τις Βερμούδες στην παρθενική τους εμφάνιση στο Γκολντ Καπ με αντίπαλο την Αϊτή, κερδίζοντας τις καλές εντυπώσεις. Παρά το γεγονός, όμως, ότι είχαν καλή απόδοση οι παίκτες δεν απέφυγαν την ήττα με 2-1. Μεγάλος ενθουσιασμός, υψηλό κίνητρο, κάτι που ανταμείφθηκε στο πρώτο ημίχρονο, που άνοιξε το σκορ μέσω κεφαλιάς από εκτέλεση κόρνερ. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η Αϊτή κατάφερε να ισοφαρίσει στο 54’ ενώ στο 66’ ολοκληρώθηκε η πλήρης ανατροπή για το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ. Προφανώς υπήρξε απογοήτευση, αλλά τα συμπεράσματα ήταν θετικά για το επίπεδο της ομάδας.