Σάντος – Κορίνθιανς

Σπουδαία αναμέτρηση στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Βραζιλίας.

Αναμετρήθηκε δύο φορές μέσα σε τρεις μέρες με την Ατλέτικο Μινέιρο, μία για το Κύπελλο και μία για το πρωτάθλημα, αλλά και τα δύο παιχνίδια ήταν εντός έδρας. Στο πρώτο για το Κύπελλο ηττήθηκε με 2-1 και αποκλείστηκε, αφού είχε προηγηθεί το 0-0 του πρώτου αγώνα, αλλά για το πρωτάθλημα πήρε τη δική της ρεβάνς. Επικράτησε με 3-1, πετυχαίνοντας το 2-0 στο πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στα μέσα του ημιχρόνου, αλλά στο 81’ η Σάντος διαμόρφωσε το τελικό σκορ (3-1). Ο προπονητής, Σαμπάολι, αντέδρασε στις αποδοκιμασίες του κόσμου λόγω του αποκλεισμού από το Κύπελλο, τονίζοντας ότι η Σάντος φέτος είναι ένα αουτσάιντερ. Πολύ καλή η πορεία της στο πρωτάθλημα, αφού είναι στη 2η θέση.

Προσπαθεί να βρει μία σταθερότητα στην απόδοσή της η Κορίνθιανς, ώστε να αναρριχηθεί στη βαθμολογία, αφού τώρα είναι στο μέσο της. Τελευταία της αναμέτρηση αυτή κόντρα στην Κρουζέιρο εκτός έδρας. Είχε προτεραιότητα το μηδέν στην άμυνά της και τελικά το πέτυχε, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον τερματοφύλακά της, Βάλτερ. Δεν διεκδίκησε κάτι ουσιαστικό στην επίθεση, χωρίς να της δοθεί και κάποια ευκαιρία σε ανοιχτό γήπεδο ή μέσω κάποιας αντεπίθεσης. Για το πρωτάθλημα τρέχει σερί 6 αγώνων χωρίς ήττα, με 3 νίκες και 3 ισοπαλίες, όλα αυτά τα ματς «έκατσαν» στο Under, ενώ τα 5 ήταν και NG.