Δανία – Ιρλανδία

Να μειώσει απόψε την απόσταση από την κορυφή θα προσπαθήσει η Δανία.
denmark ireland

Απίστευτο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στη Βασιλεία, στην πρεμιέρα των Δανών στην προκριματική φάση. Οι Ελβετοί προηγούνταν μέχρι το 83ο λεπτό της αναμέτρησης με 3-0 και κάπου εκεί ξεκίνησε μία ονειρική ανατροπή. Στο 84’ ο Γιόργκενσεμ μείωσε σε 3-1 για να έρθει ο Γκίτκαϊερ 4 λεπτά αργότερα να μειώσει τη διαφορά στο ένα τέρμα. Την επική ισοφάριση έφερε στο τρίτο λεπτο των καθυστερήσεων ο Χένρικ Ντάλσγκααρντ της Μπρέντφορντ. Απόψε αντιμετωπίζουν τους πρωτοπόρους Ιρλανδούς σε ένα παιχνίδι που αναμένεται με αρκετό ενδιαφέρον. Τα προηγούμενα παιχνίδια ανάμεσα στις δύο ομάδες έχουν μία έφεση προς την ισοπαλία, όμως στα playoffs για το Μουντιάλ του 2018 οι Δανοί συνέτριψαν τους Ιρλανδούς με 1-5. Σίγουρα είναι ποιοτική ομάδα οι Δανοί, όμως οι Ιρλανδοί παίζουν με πάθος.

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Ιρλανδοί στον όμιλο, κάνοντας το δύο στα δύο στις πρώτες αγωνιστικές των προκριματικών. Δύο νίκες με 1-0 επί της Γεωργίας και του Γιβραλτάρ, όμως ο αποψινός αντίπαλος απέχει κατά πολύ ποιοτικά από τις προηγούμενες ομάδες. Ακόμα και κόντρα στο Γιβραλτάρ το οποίο είναι θεωρητικά η πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου, οι Ιρλανδοί κατάφεραν να σκοράρουν μόλις 1 τέρμα και να προβληματίσουν αρκετά με την εμφάνισή τους. Το 1-5 από την Δανία που προανέφερα στοιχειώνει τους Ιρλανδούς, οι οποίοι θέλουν να πάρουν την άτυπη εκδίκηση, έστω και τώρα όμως τα πράγματα είναι ιδιαίτερα δύσκολα.