Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς – Τορόντο Ράπτορς

O τρίτος αγώνας των τελικών του ΝΒΑ.
golden state warriors toronto raptors

Με ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο του δεύτερου αγώνα της σειράς των τελικών του NBA, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς κατάφεραν να φύγουν από το Τορόντο με τη νίκη 109 – 104, ισοφαρίζοντας έτσι τη σειρά στο 1-1. Με αυτό το break, η ομάδα του Στιβ Κερ απέκτησε το προβάδισμα στην κατάκτηση του φετινού τίτλου, όμως στο σημερινό ματς κατεβαίνει με κάποιες σοβαρές απώλειες. Πιο συγκεκριμένα, αμφίβολος είναι ο Κλέι Τόμπσον που είχε ένα τραυματισμό στους προσαγωγούς 11 λεπτά πριν το τέλος του προηγούμενου παιχνιδιού, ενώ σίγουρα νοκ άουτ μέχρι το τέλος των τελικών τέθηκε ο ψηλός Κέβιν Λούνι, μετά από χτύπημα που είχε στην κλείδα. Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι εκτός βρίσκεται ακόμα ο MVP των τελικών των δύο τελευταίων ετών Κέβιν Ντουράντ, όμως η απουσία του καλύπτεται επάξια τόσο από τη σταθερή αξία ονόματι Στεφ Κάρι, όσο και από τους Ντεμάρκους Κάζινς και Αντρέ Ιγκουοντάλα.

Από τη μεριά τους, οι Τορόντο Ράπτορς θα ήθελαν πολύ να είχαν κάνει το τέσσερα στα τέσσερα τη φετινή σεζόν στους αγώνες με τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, κάτι που θα σήμαινε ότι τώρα θα προηγούνταν με 2-0 στη σειρά των τελικών. Παρόλα αυτά, ένα βραχυκύκλωμα τους στην τρίτη περίοδο του δεύτερου ματς τους έκανε να δεχτούν ένα σερί 0-20 και να χάσουν τον έλεγχο του αγώνα. Μόνο ο… συνήθης ύποπτος Κουάι Λέοναρντ στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων με 34 πόντους, άντε και ο Φρεντ ΒανΦλιτ που ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε άλλους 17. Χαρακτηριστικά, οι γηπεδούχοι είχαν τις μισές τελικές πάσες από τους πρωταθλητές και αυτό λέει πολλά από μόνο του. Σήμερα, ο Νικ Νερς θα έχει εκ νέου διαθέσιμο τον φόργουορντ Όου Τζι Ανουνόμπι, ο οποίος δεν χρησιμοποιήθηκε το βράδυ της Δευτέρας.