Μαγιόρκα – Γρανάδα

Μεγάλο ντέρμπι για την 41η αγωνιστική της δεύτερης κατηγορίας της Ισπανίας.

Έχει πραγματοποιήσει μεγάλη αντεπίθεση για να βρίσκεται σε τροχιά των play-off ανόδου και μάλιστα σε πλεονεκτική θέση, οπότε είναι λογικό κάποια στιγμή να βγάζει κούραση και να παρουσιάζει μία αστάθεια στην απόδοσή της. Μετά την ήττα-σοκ εκτός έδρας από την Ταραγόνα (ισοφάρισε στις καθυστερήσεις και δέχθηκε γκολ άμεσα πριν από το σφύριγμα της λήξης) με 2-1, έδειξε αντίδραση και επικράτησε εντός έδρας 1-0 με την Αλμερία. Ωστόσο, το πρόγραμμα την έφερε μπροστά σε μία δύσκολη αποστολή, αφού αντιμετώπισε εκτός έδρας τη Λα Κορούνια. Ήταν πάρα πολύ αξιόμαχη, αλλά και πάλι στις καθυστερήσεις «πληγώθηκε», αφού με πέναλτι οι γηπεδούχοι επικράτησαν 1-0. Τα δύο τελευταία της ματς έχουν λήξει με αυτό το σκορ, ενώ πολύ συχνά οι αναμετρήσεις κρίνονται στο γκολ.

Μία πολύ μεγάλη ευκαιρία στα… σκουπίδια πέταξε η Γρανάδα, αφού θέλει να παίζει με τη φωτιά και ακόμα δεν εξασφαλίζει την απευθείας άνοδό της. Φιλοξένησε την πολύ καλή Κάντιθ, που παλεύει να παραμείνει στα play-off ανόδου και άρχισε περίφημα, διότι μόλις στο 12’ κατάφερε να προηγηθεί. Δεν θέλησε όμως να τελειώσει το παιχνίδι και τιμωρήθηκε για αυτό, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 78’, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Κατά κάποιο τρόπο δεν αξιοποίησε στο 100% την εκτός έδρας νίκη που είχε πετύχει την προηγούμενη αγωνιστική εκτός έδρας κόντρα στην Αλμπαθέτε. Με νίκη εξασφαλίζει την άνοδό της και πάει ήσυχη την τελευταία αγωνιστική. Τρέχει σερί 6 αγώνων χωρίς ήττα, με 4 νίκες και 2 ισοπαλίες.