Ήφαιστος Λήμνου – Περιστέρι

Δεύτερο ματς ανάμεσα στον Ήφαιστο Λήμνου και το Περιστέρι, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ήδη κάνει το 1-0.
ifaistos peristeri

Κατά το ήμισυ πολύ καλή εμφάνιση από τον Ήφαιστο Λήμνου στο Περιστέρι και τελικά ήττα με 84-81. Όταν λέμε «κατά το ήμισυ», εννοούμε κυρίως το σημαντικό τρίτο δεκάλεπτο, που η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 14-25 και κατάφερε να μπει στην 4η περίοδο με 7 πόντους διαφορά (61-68) από το Περιστέρι. Εκεί έγινε το λάθος από τους νησιώτες. Πολύ γρήγορα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά στην έναρξη της 4ης περιόδου και έφεραν το ματς στα μέτρα τους, μεταφέροντας το άγχος στους παίκτες του Ηφαίστου που επιθετικά μπλόκαραν. Πολύ καλός ήταν ο Φρεϊμάνις με 16 πόντους και άχαστος από τα 6,75. Πρόβλημα αποτελεί η πιθανή απουσία του Μπρέιζελτον. Στην έδρα του ο Ήφαιστος είχε ρεκόρ 9-4.

Αποδείχθηκε περίτρανα ότι το έργο του Περιστερίου δεν θα ήταν καθόλου εύκολο κόντρα στον Ήφαιστο. Επικράτησε μεν, με 84-81, αλλά η νίκη ήρθε πάρα πολύ δύσκολα κι αν δεν υπήρχε ο συγκλονιστικός, Παναγιώτης Βασιλόπουλος στο 4ο δεκάλεπτο, πιθανότατα να μην ερχόταν ποτέ. Έκλεισε την 3η περίοδο όντας στο -7 (61-68), αλλά με δύο σερί τρίποντα του Κάλαχαν και στη συνέχεια άλλα δύο του Βασιλόπουλου, το Περιστέρι επέβαλε το δικό του ρυθμό στο ματς και παίζοντας άμυνα στα καλά του επίπεδα, μπόρεσε να φτάσει στη νίκη. Κόντρα στον Ήφαιστο καλείται να βρει τον καλό του εαυτό και εκτός έδρας, καθώς στις τελευταίες 10 εξόδους του πέτυχε μόλις δύο νίκες, με το buzzer-beater του Βασιλόπουλου στον Χολαργό και τη νίκη επί του υποβιβασμένου Κολοσσού.