Ομόνοια – ΑΕΚ Λάρνακας

Πέμπτη αγωνιστική στο πρωτάθλημα Κύπρου για τον γκρουπ που θα κρίνει πρωταθλητή και ευρωπαϊκά εισιτήρια.
omonoia aeklarnakas

Είχε το μεγάλο ντέρμπι μίσους την προηγούμενη αγωνιστική η Ομόνοια και η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου πήρε την ισοπαλία από μία ομάδα που κατά γενική ομολογία είναι ανώτερη από την ίδια. Τελικό αποτέλεσμα 1-1 και κρίνεται απόλυτα θετικό από τη στιγμή που βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 8’ της αναμέτρησης και ο τερματοφύλακας, Μεχίας είχε εξαιρετική απόδοση. Κατάφερε να ισοφαρίσει στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και μπόρεσε να διατηρήσει τον βαθμό μέχρι τέλους. Το θέμα από εδώ και πέρα για την ίδια είναι να πιστέψει ότι μπορεί να κυνηγήσει την 4η θέση, καθώς αυτή τη στιγμή απέχει 10 βαθμούς από τη σημερινή της αντίπαλο. Θετικό για την ίδια είναι η πολύ καλή επίδοση που έχει εντός έδρας, μετρώντας 4 νίκες και 2 ισοπαλίες στα 6 τελευταία ματς. Αρνητικό στοιχείο είναι οι απουσίες που έχουν προκύψει, αφού λείπουν σημαντικοί παίκτες (Τζιώνης, Χριστοφή, Κατελάρης, Λόρα, Πρτσε, Ζίβετς).

Τις ελπίδες του Απόλλωνα Λεμεσού για την κατάκτηση του τίτλου μείωσε αισθητά η ΑΕΚ Λάρνακας, καθώς επικράτησε του διεκδικητή με 2-1 εντός έδρας. Τη διαφορά την έκανε και πάλι ο Τρισκόφσκι που πέτυχε και τα δύο γκολ και τώρα είναι πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα με 13 τέρματα. Αποτελεί, άλλωστε, σταθερή αξία τα τελευταία χρόνια γενικότερα στο κυπριακό πρωτάθλημα. Το εγκώμιο της Ομόνοιας έπλεξε ο προπονητής της ομάδας, Ιντιακέθ, ξέροντας ότι αν χάσει σήμερα, αυτομάτως θα αναπτερωθούν οι πιθανότητες των «πρασίνων» για την 4η θέση. Εκτός ο Ιγκόρ και ο Χέφελ, αμφότεροι βασικότατα στελέχη.