Aποτελέσματα Μουντιάλ 1/7

Ρωσία και Κροατία πήραν την πρόκριση στα πέναλτι απέναντι σε Ισπανία και Δανία αντίστοιχα.

Μπορεί εχθές όλος ο κόσμος να είχε εκτιμήσει ότι θα έχουμε ισοπαλίες στα πρώτα ματς της φάσης των “16” του Μουντιάλ, όμως εμφανίστηκαν στα σημερινά. Τελικά, και τα δύο ματς Ισπανία – Ρωσία και Κροατία – Δανία οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι με Ρώσους και Κροάτες να παίρνουν την πρόκριση στα προημιτελικά, όπου θα κοντραριστούν μεταξύ τους.

Iσπανία – Ρωσία : 1-1 (3-4 πέν.)

Άλλο ένα “μεγαθήριο” πηγαίνει… σπίτι του! Μετά τις Γερμανία, Αργεντινή και Πορτογαλία ήρθε και η σειρά της Ισπανίας να αποχαιρετήσει το Μουντιάλ. Οι πρωταθλητές κόσμου του 2010 αποκλείστηκαν με 3-4 στα πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια) από τη διοργανώτρια Ρωσία και πλέον θα παρακολουθήσουν τη συνέχεια από την τηλεόραση ή κάποια… παραλία. Οι Ρώσοι θα αντιμετωπίσουν στα προημιτελικά την Κροατία.

Το ματς από άποψη θεάματος δεν ήταν καθόλου καλό και σε αυτό ίσως έπαιξε ρόλο το σχετικά γρήγορο γκολ που πέτυχαν οι Ισπανοί. Στο 12′, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ασένσιο, ο έμπειρος Ιγκνασέβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με περίεργο τρόπο και αφού… πάλεψε με τον Σέρχιο Ράμος, γράφοντας το 1-0 για την Ισπανία. Και εκεί που όλοι νόμιζαν ότι αυτό το γκολ θα έδινε ρυθμό στο ματς έγινε το αντίθετο, με τους Ισπανούς να κυκλοφορούν ανούσια και με… πασούλες τη μπάλα για ένα μισάωρο περίπου. Όταν οι Ρώσοι αποφάσισαν να βγουν μπροστά, το ματς έγινε πιο ενδιαφέρον, χάνοντας στο 36′ ευκαιρία με τον Γκολόβιν, ενώ στο 41′ ήρθε η ισοφάριση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζιούμπα που κέρδισε ο ίδιος σε χέρι που έκανε ο Πικέ μετά από κεφαλιά του Ρώσου επιθετικού. Το 1-1 έμεινε μέχρι την ανάπαυλα.

H φάση των “16” του Μουντιάλ ολοκληρώνεται με ματσάρες! Βρες καταπληκτικές αποδόσεις! (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

Το σκηνικό δεν άλλαξε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Ίβηρες να έχουν την συντριπτική κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να δημιουργούν φάσεις. Φτάσαμε μετά το 80′ για να πιέσει λίγο παραπάνω η ομάδα του Ιέρο, κάνοντας κάποια σουτ με Άσπας και Ινιέστα, ενώ στις καθυστερήσεις παραλίγο να γίνει η ζημιά με τον Σμολόφ να μην καταφέρνει να σουτάρει καλά.

Στην παράταση, η Ισπανία μπήκε πιο δυνατά με τον ξεκούραστο Άσπας, ενώ οι Ρώσοι γνώριζαν καλά πως θα είχαν πιθανότητες αν θα πήγαιναν το ματς στα πέναλτι. Ενδιάμεσα είχαμε και το ιστορικό γεγονός της τέταρτης αλλαγής, όμως το σκορ δεν άλλαξε και οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί οι οικοδεσπότες ήταν πιο ψύχραιμοι και με τον Ακινφέεφ να αποκρούει δύο εκτελέσεις των Ισπανών, χάρισε την πρόκριση για τους “8” της διοργάνωσης στους συμπαίκτες του και έστειλε στον έβδομο ουρανό όλους τους Ρώσους φιλάθλους.

Το Χ πριν το ματς βρισκόταν σε απόδοση 3,90 και το Under 2,5 πλήρωνε 1,91.

Κροατία – Δανία : 1-1 (3-2 πέν.)

Ένας… Σμάιχελ δεν φέρνει την “άνοιξη”. Ο Δανός γκολκίπερ ήταν συγκλονιστικός αποκρούοντας 3 συνολικά πέναλτι (1 στην παράταση και 2 στη διαδικασία των πέναλτι), όμως οι συμπαίκτες του δεν τον βοήθησαν, γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 στα πέναλτι από τους Κροάτες. Με 1-1 έληξε η κανονική διάρκεια και η παράταση. Η Κροατία θα αντιμετωπίσει στους “8” την οικοδέσποινα Ρωσία.

Το ματς ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, αφού μέχρι το 4′, το σκορ ήταν ήδη… 1-1! Στο 2′, ο Γιόργκενσεν έκανε το 1-0 για τους Δανούς, όμως η απάντηση για τους Κροάτες ήταν άμεση και ήρθε δύο λεπτά αργότερα με τον Μάντζουκιτς. Και εδώ μας έπιασαν… κότσους και οι δύο ομάδες, αφού θα περίμενε κάποιος μετά από αυτά τα δύο τέρματα πως ο ρυθμός θα ανέβαινε. Μάταια όμως. Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του ματς και οι δύο αντίπαλοι οδηγήθηκαν στην παράταση.

Την εντύπωση πως το ματς οδηγείται κατευθείαν στα πέναλτι ήρθε να διαταράξει το πέναλτι που κέρδισε η Κροατία στο 116′ και ανέλαβε να εκτελέσει ο Μόντριτς. Απεναντί του, όμως, βρέθηκε ένας καταπληκτικός Κάσπερ Σμάιχελ, ο οποίος όχι μόνο απέκρουσε την εκτέλεση, αλλά μπλόκαρε κιόλας τη μπάλα στην αγκαλιά του, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του να ελπίζει ακόμα στην πρόκριση.

Το ματς οδηγήθηκε όντως στα πέναλτι, με τους δύο τερματοφύλακες να κλέβουν την παράσταση. Ο Σούμπασιτς της Κροατίας απέκρουσε τρία από αυτά, ενώ ο Σμάιχελ δύο και έτσι οι Κροάτες με το 3-2 υπέρ τους πήραν τη μεγάλη πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης που θα βρεθούν αντιμέτωποι με τη διοργανώτρια Ρωσία.

Στοιχηματικά, η ισοπαλία πλήρωσε σε απόδοση 3,25 και το Under 2,5 άξξιξε το 1,60.