Ουρουγουάη – Πορτογαλία: Της αμύνης τα παιδιά

Η Ουρουγουάη, που ακόμα δεν έχει δεχτεί γκολ στην τελική φάση αντιμετωπίζει την Πορτογαλία, που παραδοσιακά στα νοκ άουτ αγωνίζεται με… συνταγή Σάντος.

Στον Φιστ, χωρητικότητας 48.000 θέσεων, της πόλης Σότσι θα λύσουν απόψε τις διαφορές τους για τη φάση των «16» η Ουρουγουάη με την Πορτογαλία. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

Τα προγνωστικά μου

Ουρουγουάη – Πορτογαλία: Χ (3.00)

Ανάλυση

Πλακίτσα έκανε στη φάση των ομίλων η Ουρουγουάη. Απόλυτη ισορροπία σε άμυνα και επίθεση. Καθάρισε επαγγελματικά Αίγυπτο και Σαουδική Αραβία με 1-0, ενώ άφησε το θέαμα για το θεωρητικά δυσκολότερο ματς του ομίλου κόντρα στους διοργανωτές Ρώσους. Ανετο 3-0 και σεφτές για τον Καβάνι. Ολοένα και καλύτερος ο Σουάρες. Βρήκε πάλι δίχτυα. Ο αμυντικός Χιμένες έχασε το τελευταίο, αλλά έβγαλε μέρος της προπόνησης και θέλει σαν τρελός να παίξει. Εχει κρατήσει απαραβίαστη την εστία στα έξι τελευταία ματς. Τα τρία πιο πρόσφατα ήταν στη φάση των ομίλων. Ο Ταμπάρες δεν αλλάζει ούτε με… σφαίρες το αγαπημένο του 3-5-2 έχοντας ξεκάθαρο στόχο να πάρει τον χώρο του κέντρου και να μην εκτεθεί στα μετόπισθεν. Δίδυμο στην επίθεση οι Σουάρες και Καβάνι. Στα δύο άκρα της μεσαίας γραμμής οι Λαξάλτ και Σάντσες.

Θα καταφέρει ο Ρονάλντο να σπάσει το μηδέν παθητικό που έχει ως τώρα η Ουρουγουάη στη διοργάνωση;

Μια ανάσα από τον αποκλεισμό έφτασε η Πορτογαλία, αλλά είχε άστρο. Προηγήθηκε του Ιράν, στη συνέχεια έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το παραμύθι χάνοντας πέναλτι ο Ρονάλντο και στο τέλος όχι μόνο ισοφαρίστηκε σe 1-1, αλλά το Ιράν έχασε ανεπανάληπτο τετ ατ τετ στις καθυστερήσεις για να φέρει τα πάνω-κάτω και να πανηγυρίσει μια επική πρόκριση. Τέλος καλό, όλα καλά, αλλά ο Σάντος προβληματίζεται όσον αφορά την άμυνα. Τέσσερα γκολ σε τρεις αγώνες είναι πολλά για τον τρόπο που θέλει να αγωνίζεται η ομάδα του. Ο Γκερέιρο έχει κάποιες ενοχλήσεις, αλλά αναμένεται να ξεκινήσει βασικός. Μια θέση στο κέντρο παίζεται ανάμεσα σε Μουτίνιο και Αντριάν Σίλβα. Εφόσον ο πρώτος ξεπέρασε τις ενοχλήσεις θα παίξει από την αρχή. Καθαρό 4-4-2 με Αντρέ Σίλβα και Ρονάλντο να αποτελούν το βασικό επιθετικό δίδυμο.

Εκτίμηση

Σπουδαία αναμέτρηση με λάτιν χρώμα. Μπορεί η Πορτογαλία να εντάσσεται στην Ευρώπη γεωγραφικά, αλλά έχουν οι παίκτες αυτό το Νοτιοαμερικάνικο στις φλέβες τους. Απίστευτο ρεκόρ αυτό που ακολουθεί την ομάδα του Σάντος και τη θέλει αήττητη εδώ και 17 αγώνες σε τελική φάση EURO ή Μουντιάλ σε κανονική διάρκεια αγώνα. Οι αποκλεισμοί της έχουν έρθει σε παράταση ή πέναλτι. Ο Ταμπάρες στην Ουρουγουάη δείχνει ξεκάθαρα την πρόθεσή του να θωρακίσει τα μετόπισθεν και να ψάξει ένα γκολ με τους… φονιάδες Σουάρες και Καβάνι. Με λίγα λόγια το ματς είναι κομμένο και ραμμένο για under και έξτρα χρόνο. Ως εκ τούτου πάμε φουλ για ισοπαλία. Θα πάει μακριά η… βαλίτσα. Προμηθευτείτε μπύρες και πατατάκια!