Παναμάς – Τυνησία: Τελικός της παρηγοριάς και της περηφάνιας

Μπορεί να μην υπάρχει κανένα βαθμολογικό κίνητρο, αλλά Παναμάς και Τυνησία, βλέπουν το παιχνίδι ως τελικό για να μην φύγουν με άδεια χέρια από τη Ρωσία.

Παναμάς και Τυνησία αναμετρώνται για την τελευταία αγωνιστική του 7ου ομίλου και μπορεί να μην υπάρχει κάποιο κίνητρο από βαθμολογικής άποψης, αλλά και οι δύο ομάδες θέλουν τη νίκη που θα τους επιτρέψει να φύγουν με ψηλά το κεφάλι και κυρίως με βαθμούς από τη Ρωσία.

Τα προγνωστικά μου

Παναμάς – Τυνησία: Over 2.5 (1.75)

Ανάλυση

Κόντρα στο Βέλγιο, ο Παναμάς είχε καταφέρει να φανεί ανταγωνιστικός τουλάχιστον για ένα ημίχρονο, αλλά με την Αγγλία δεν μπόρεσε να έχει την ίδια συμπεριφορά. Μόλις πριν καν συμπληρωθεί 10λεπτο στον αγώνα ο Στόουνς είχε ανοίξει το σκορ με κεφαλιά και έκτοτε ο Παναμάς έδειξε εικόνας διαλυμένης και παρατημένης ομάδας, κάνοντας μάλιστα και δύο χαζά πέναλτι. Αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ να έχει φτάσει στο 5 – 0 στο πρώτο ημίχρονο και τελικά το ματς να λήγει 6 – 1, πετυχαίνοντας τουλάχιστον το πρώτο γκολ σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου. Στο τελευταίο ματς, στόχος είναι η πρώτη νίκη που θα είναι και ιστορική, θα γίνουν αλλαγές όχι όμως στη λογική του rotation, αλλά στη βελτίωση της ομάδας. Αξίζει να σημειωθεί, ότι ο τεχνικός της ομάδας, Ερνάν Ντάριο Γκόμες, είναι πολύ πιθανό να συνεχίσει την καριέρα στην εθνική ομάδα του Εκουαδόρ., με τον ίδιο να επιβεβαιώνει απλά το ενδιαφέρον από άλλες ομάδες.

Η Τυνησία είχε γλιτώσει τα πολλά γκολ με την Αγγλία, διεκδικώντας μέχρι και τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά με το Βέλγιο το σκορ άνοιξε νωρίς υπέρ της ευρωπαϊκής ομάδας και την πήρε η κάτω βόλτα. Έδειξε να έχει σφυγμό, όταν μείωσε σε 2 – 1, δευτερόλεπτα αφού είχε δεχθεί το δεύτερο γκολ, αλλά το τέρμα του Λουκάκου πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, τέλειωσε οριστικά το ματς για τους ίδιους, αδειάζοντας και ψυχολογικά. Τελικό σκορ, 5 – 2 υπέρ των Βέλγων και η Τυνησία απλά κυνηγά την τιμητική νίκη επί του Παναμά. Τα ΜΜΕ εξαπολύουν σφοδρή επίθεση στον προπονητή, Μααλούλ, καθώς ο ίδιος είχε κάνει λόγο μέχρι και για πρόκριση στα προημιτελικά και μετά το ματς με το Βέλγιο έκανε λόγο για χάσμα γενεών. Την μπάλα της κριτικής δέχεται και το ιατρικό τιμ, αφού η ομάδα έχει μείνει μόνο με έναν ετοιμοπόλεμο τερματοφύλακα. Βέβαια, όλα αυτά εν όψει της σημερινής αναμέτρησης, μικρή σημασία έχουν, αφού είναι ένα παιχνίδι που σε ενδεχόμενη νίκη μπορεί να φτιάξει όλο το κλίμα.

Εκτίμηση

Ποιότητα έχει η Τυνησία, ενθουσιασμό ο Παναμάς. Είναι ενδεικτικό ότι παρά τα έξι γκολ που δέχονταν από τους Άγγλους, στο δικό τους τέρμα ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς. Ίσως σε τέτοιου είδους ματς αυτό είναι που μετράει. Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για δύο άμυνες με πολλά προβλήματα, που ειδικότερα σήμερα δεν θα έχουν την προσοχή που είχαν στα άλλα ματς με Αγγλία και Βέλγιο. Επιλογή το OVER.