Τα ‘λεγε ο Λίνεκερ: Στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί

sirle

Δια “πυρός και σιδήρου” η Γερμανία κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του Μουντιάλ, αφού επικράτησε στην παράταση με 2-1 της Αλγερίας. Οι Αφρικανοί δυσκόλεψαν όσο δεν πάρει την “νασιονάλμανσάφτ” και αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί, θα μπορούσαν ακόμη και να προκριθούν σήμερα. Στο 14′ είχαμε την πρώτη φάση του ματς, όταν ο Σβαϊνστάιγκερ σούταρε και ο Μπολί μπλόκαρε τη μπάλα με διπλή προσπάθεια. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Αλγερία έκανε την πρώτη της σημαντική ευκαιρία στο ματς. Ο Γκουλάμ σούταρε διαγώνια, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Οι Αλγερινοί έπαιζαν όλοι άμυνα, με τους Γερμανούς να προσπαθούν να παίξουν από τα πλάγια, αλλά χωρίς μεγάλη επιτυχία. Στις γρήγορες αντεπιθέσεις της ομάδας του Χαλίλοτζιτς, ο Νόιερ έπαιξε πολλές φορές τον ρόλο του λίμπερο και “καθάρισε” αρκετές φάσεις. Στο 35′, ο Μίλερ έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Οζίλ σούταρε και απέκρουσε δύσκολα ο Μπολί. Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η Γερμανία έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της. Ο Μπολί απέκρουσε το σουτ του Κρόος και μετά έκανε νέα επέμβαση σε τετ α τετ με τον Οζίλ. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους έγινε στο 44′, με το καλό αλλά άστοχο σουτ του Κρόος. Η Γερμανία μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πίεσε πάρα πολύ την αντίπαλό της. Φοβερή απόκρουση έκανε ο Μπολί στο σουτ του Λαμ στο 55′, ενώ μέχρι το 75′, τα “πάντσερ” κατέβασαν ταχύτητα και η Αλγερία ισορρόπησε το ματς. Στο 75′, ο Σλιμανί σούταρε δυνατά, αλλά ο Νόιερ έκανε πάλι αυτό που έπρεπε. Στο 80′ ο Μίλερ σηκώθηκε μόνος του λίγο έξω από την μικρή περιοχή, αλλά ο Μπολί έκανε μια τρομερή επέμβαση. Στην επαναφορά, ο Σίρλε έστειλε τη μπάλα στο τέρμα, αλλά πάνω στην γραμμή έδιωξε ο αμυντικός της Αλγερίας. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μίλερ δεν κατάφερε να κάνει το 1-0 από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 90′, ο Σβαϊνστάιγκερ έκανε κεφαλιά με καλές προϋποθέσεις, αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Η παράταση ξεκίνησε με γκολ για την Γερμανία, αφού μόλις στο 92′, ο Μίλερ γύρισε έξυπνα από αριστερά για τον Σίρλε και ο τελευταίος με “κατά λάθος τακουνάκι” έκανε το 1-0. Ο Μοστεφά στο 101′ έχασε μεγάλη ευκαιρία για τους Αλγερινούς, αφού δεν μπόρεσε να σουτάρει σωστά από πολύ καλή θέση. Στο 118′, ο Κράμερ έχασε σημαντική ευκαιρία για την Γερμανία, ενώ στο 119′, ο Σίρλε έχασε τέτ α τετ, όμως ο Οζίλ πήρε το ριμπάουντ και με ωραίο σουτ έκανε το 2-0. Και πάνω που όλοι νόμιζαν πως το παιχνίδι τελείωσε, οι Αλγερινοί μείωσαν το σκορ με τον Τζαμπού στο 121′. Τελικά, οι Γερμανοί πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά, όπου αντίπαλος θα είναι η Γαλλία.