Bundesliga 2 : Σάλκε – Καϊζερσλάουτερν

Bundesliga 2 :  Σάλκε – Καϊζερσλάουτερν

Σήμερα Σάββατο (05/08) εστιάζουμε σε έναν σπουδαίο αγώνα της γερμανικής Bundesliga 2. Στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής, στις 21:00,  η Σάλκε υποδέχεται στην έδρα της, το “Veltins Arena” στο Γκεζελκίρχεν, την Καϊζερσλάουτερν. Και οι δύο ομάδες δεν ξεκίνησαν καλά και το γεγονός αυτό δίνει μεγάλο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση,

Για τη Σάλκε

Η Σάλκε τερμάτισε προτελευταία στη μεγάλη κατηγορία και υποβιβάστηκε. Με το αριστερό όμως μπήκε και στην πρεμιέρα της Bundesliga 2. Ηττήθηκε με 5-3 από το Αμβούργο στην έδρα του. Προηγήθηκαν στο ’17 οι γηπεδούχοι, η Σάλκε όμως με δύο τέρματα στο ’22 και στο ’45 έκανε την ανατροπή. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπένες του Αμβούργου με δύο τέρματα έκανε πάλι ανατροπή κι έφερε το σκορ στο 3-2. Απάντησε η Σάλκε  με γκολ του Τερόντε στο ’71. Η αποβολή όμως του Σισέ την αποσυντόνισε πλήρως και δέχτηκε δύο τέρματα στις καθυστερήσεις (90+1 και 90+9).

Αστάθεια στην άμυντική λειτουργία παρουσίασε η Σάλκε και στα φιλικά, ενώ η επίθεσή της γενικά είναι παραγωγική. Θα πρέπει ο κόουτς Τόμας Ράιζ να το αντιμετωπίσει αυτό. Δεν θα έχει σήμερα στη διάθεσή του τον τιμωρημένο Σισέ και τους τραυματίες Φέρμαν και Γκράιμλ.

Σάλκε – Καϊζερσλάουτερν   1: 1,66  –  Χ: 4,20  –  2: 4,75    οι αποδόσεις στην bet365    |21+

Για την Καϊζερσλάουτερν

Με ήττα ξεκίνησε και η Καϊζερσλάουτερν, με τη διαφορά ότι ηττήθηκε στην έδρα της επίσης από ομάδα του Αμβούργου. Είδε τη Ζανκτ Πάουλι να φεύγει νικήτρια την πρώτη αγωνιστική με 2-1. Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα αλλά στο δεύτερο προηγήθηκε η Πάουλι με τον Σάαντ στο ’51. Η Καϊζεσλάουτερν ισοφάρισε με τον Άτσε στο ’66 για να δεχτεί με πέναλτι στο ’75 από τον Χάρτελ δευτερο τέρμα χωρίς να μπορέσει να το ανταποδώσει στο υπόλοιπο του αγώνα.

Γενικά προβλημάτισε με την εμφάνισή της, έπαιξε ρόλο κι η απουσία του πρώτου σκόρερ Φον Μπόιντ ο οποίος όμως θα παίξει σήμερα. Σίγουρα η ομάδα του Ντιρκ Σούστερ θα πρέπει να δείξει ένα καλύτερο πρόσωπο γαι τη συνέχεια αν θέλει να πρωταγωνιστήσει σε μια απαιτητική κατηγορία όπως είναι η Bundesliga 2.

21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 1114 | Υπεύθυνο Παιχνίδι | *Ισχύουν όροι και προϋποθέσεις