Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ρεάλ

Sergio Ramos final

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 4-1 της Ατλέτικο Μαδρίτης στην παράταση και κατέκτησε το φετινό Champions League. Η κανονική διάρκεια του αγώνα είχε τελειώσει με σκορ 1-1. Η ομάδα του Σιμεόνε ήταν σαφώς ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της κανονικής περιόδου και μέχρι το 80′ εδικαιούτο απόλυτα το 1-0 επί της Ρεάλ, χάρη στο γκολ του Γκοδίν στο 26′. Η Ρεάλ όμως πίεσε ασφυκτικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και η κούραση των παικτών της Ατλέτικο ήταν εμφανής. Η “βασίλισσα” έχανε την μία ευκαιρία μετά την άλλη και στο 93′, ο Σέρχιο Ράμος έκανε το 1-1 για την Ρεάλ, στέλνοντας το ματς στο έξτρα ημίωρο. Οι δύο ομάδες μπήκαν προσεκτικά στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης και παρότι η Ρεάλ είχε την κατοχή της μπάλας, δεν είχε σημαντικές ευκαιρίες. Όμως, ο κατά την προσωπική μου άποψη, καλύτερος παίκτης του αγώνα, Άνχελ Ντι Μαρία, έκανε μια καταπληκτική προσπάθεια στο 110′ και αφού ο Κουρτουά έκανε μια μεγάλη απόκρουση, ο Γκάρεθ Μπέιλ πήρε το “ριμπάουντ” και με κοντινή κεφαλία έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Αντσελότι. Εκεί ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι, αφού η Ατλέτικο δεν είχε δυνάμεις να αντιδράσει. Ο Μαρσέλο πέτυχε το 3-1 στο 118′ και ο Κριστιάνο Ρονάλντο πέτυχε στο 120′ με πέναλτι, το 17ο γκολ του στο φετινό Champions League. Αξίζει να σημειώσουμε πως ο Ντιέγκο Κόστα αγωνίστηκε στο ματς, αλλά έγινε αλλαγή στο 9′ γιατί δεν μπορούσε να συνεχίσει. Ανέτοιμος αποδείχτηκε και ο Μπενζεμά, αλλά αυτός έπαιξε πολύ παραπάνω, χωρίς να μπορέσει να προσφέρει κάτι.