Νικητής το Μαϊάμι

asosmiami

Ποιος θα κερδίσει τον 3ο αγώνα στους τελικούς της Ανατολής; Το ερώτημα δεν έρχεται τυχαία. Με το σκορ 1-1, η στατιστική αποφαίνεται πως ο νικητής αυτού του παιχνιδιού κατά 76% κερδίζει τη σειρά. Ποιος θα είναι;

Η αναμέτρηση διεξάγεται στην έδρα των Χιτ. Αυτό από μόνο του δεν αρκεί φυσικά. Οι πρωταθλητές καταγράφουν 5-0 εντός με μέσο όρο διαφοράς 10 πόντους. Επιπλέον, με τον ΛεΜπρον Τζέιμς μετρούν 35-7 στο γήπεδο τους στην ποστ σίζον. Λεπτομέρεια: Τις χρονιές 2012, 2013, οι Πέισερς κέρδισαν στην έδρα του Μαϊάμι και ισοφάρισαν. Φέτος, στα πλέι οφ, έχουν 5-1 μακριά από την έδρα τους. Επειδή, όμως, η ισοπαλία δεν υπάρχει στο μπάσκετ, θα επισημάνουμε και κάποια άλλα ποιοτικά στοιχεία που κάνουν τη διαφορά.

Πρώτα απ’ όλα ο ΛεΜπρον Τζέιμς. Μέχρι τώρα, ο LBJ προηγείται στην κούρσα για τον MVP των πλέι οφ. Δικαίως. Στο 2ο ματς με την Ιντιάνα πήρε την κατάσταση στα χέρια του την κατάλληλη στιγμή. Ο Φρανκ Βόγκελ, κόουτς των Πέισερς, δεν έχει τέτοιον παίκτη. Ο Πολ Τζορτζ φαίνεται ότι παίζει λίγο πιο κάτω. Εν συνεχεία, η 4η περίοδος. Εκεί, οι Χιτ κερδίζουν τον αντίπαλο. Ακόμη και στον 1ο αγώνα που έχασαν, είχαν επιμέρους σκορ 26-24 στο σπίτι της Ιντιάνα. Τέλος, τα διπλά των Πέισερς στη φετινή ποστ σίζον ήρθαν επί Χοκς, Γουίζαρντς. Ομάδες που δεν είναι στο επίπεδο των πρωταθλητών.

Από κει και πέρα, οι Χιτ μπορεί να μην διαθέτουν τόσο μεγάλο βάθος πάγκου, όμως παίρνουν απ’ αυτόν σχεδόν το μάξιμουμ. Ο Κρις Άντερσεν (φόργουορντ) στο 2ο ματς είχε 3π. και 12 ριμπάουντ. Ο Νόρις Κόουλ (γκαρντ) 11π. με δύο τρίποντα. Η Ιντιάνα από την άλλη, ακόμη περιμένει βοήθεια από τον δικό της πάγκο. Οι Πέισερς σίγουρα παίζουν καλύτερα στον δρόμο και η άμυνα τους γίνεται πιο σκληρή. Εντούτοις, οι Χιτ είναι σύνολο που μπορεί να ακολουθήσει και διαθέτει τον καλύτερο παίκτη, αυτή τη στιγμή τουλάχιστον, στο πρωτάθλημα.

Καταλήγοντας, θα επιλέξουμε άσο με 6-10 πόντους για το Μαϊάμι. Στο σύνολο, under 183,5.