Μίντλεσμπρο – Νόριτς

Κομβικό ματς το οποίο μπορεί να παίξει καθοριστικό ρόλο στην πορεία των ομάδων από εδώ και πέρα.
middlesbrough norwich

H Μίντλεσμπρο υποδέχεται σήμερα την Νόριτς στο σημαντικότερο ματς της 39ης αγωνιστικής της Τσάμπιονσιπ στην Αγγλία. Οριακά μέσα στην εξάδα βρίσκονται οι γηπεδούχοι και θέλουν τη νίκη για να κρατηθούν εκεί, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι πραγματοποιούν εντυπωσιακό σερί και κρατούν γερά την κορυφή του πρωταθλήματος.

Τα προγνωστικά μου

19:30 | Μίντλεσμπρο – Νόριτς | ΗΤ Χ | 2,09

Σε πολύ άσχημο… φεγγάρι βρισκόταν η Μίντλεσμπρο μέχρι τη διακοπή, όπου πήγε με τρεις σερί ήττες. Η τελευταία ήταν το 3-0 εκτός έδρας από την Άστον Βίλα, το οποίο έδωσε το δικαίωμα στην αντίπαλό της να την πλησιάσει στον πόντο και να κρατάει πλέον με… νύχια και με δόντια την πέμπτη θέση. Απογοητευμένος ήταν φυσικά ο Τόνι Πιούλις, ο οποίος θέλει σήμερα να δει αντίδραση από τους παίκτες του απέναντι στη φορμαρισμένη πρωτοπόρο της κατηγορίας. Στα αγωνιστικά, η διακοπή έκανε καλό στη «Μπόρο», αφού όλοι οι ποδοσφαιριστές είναι διαθέσιμοι και έτοιμοι για την αποψινή μάχη. Με 3-4-2-1 θα κατεβάσει τους γηπεδούχους ο έμπειρος τεχνικός, έχοντας το δίδυμο Φλέτσερ και Γουίνγκ πίσω από τον πρωοθημένο Ασομπαλόνγκα.

Η εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ρόδεραμ ήταν η έκτη σερί για τη Νόριτς και την άφησε στην κορυφή στο +5 από την τρίτη Λιντς. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 52′. Τελικά, το γκολ για τα «καναρίνια» ήρθε 5 λεπτά αργότερα και κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Πλήρως ικανοποιημένος, αλλά και συγκρατημένος παρουσιάστηκε ο Ντάνιελ Φάρκε., ο οποίος θέλει να δει την ίδια αποφασιστικότητα από τους παίκτες του σε ακόμα ένα σημαντικό ματς. Στο αγωνιστικό μέρος, δύσκολα θα αλλάξει κάτι στην ενδεκάδα, αφού όλοι οι παίκτες είναι διαθέσιμοι και λογικά θα προτιμηθούν οι ίδιοι 11 που παίζουν στα τελευταία νικηφόρα ματς. Ο Πούκι θα ξεκινήσει στην κορυφή της επίθεσης, έχοντας πίσω του τον Στίπερμαν και στα άκρατους Μπουεντία και Χερνάντεζ.