Η αναμέτρηση ανάμεσα στον Προμηθέα Πατρών και τον ΠΑΟΚ ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής της Betshop Basket League.

Η αναμέτρηση ανάμεσα στον Προμηθέα Πατρών και τον ΠΑΟΚ ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής της BetShop Basket League, ενώ αμφίρροπες μονομαχίες αναμένονται σε Χολαργό και Κύμη.

Ανάλυση

Άρης – Πανιώνιος

Σε ματς που δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική και που περισσότερο αντιμετωπίστηκε σαν ένα τεστ για τις επόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις, ο Άρης ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό με 85 – 65, με τον Καστρίτη να βλέπει με ικανοποίηση θετικά πράγματα, ειδικότερα περίπου στα μέσα της τρίτης περιόδου, κλείνοντας αυτό το δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με μόλις έναν πόντο (60 – 59). Καλό νέο η επιστροφή του Μπελ, παραμένει εκτός ο Βεργίνης.

Κατώτερος των περιστάσεων ο Πανιώνιος στο τελευταίο ματς στο «Αρτάκης» και ηττήθηκε με κάτω τα χέρια από τον Ήφαιστο Λήμνου, με 76 – 93. Έβδομη συνεχόμενη ήττα για τους Νεοσμυρνιώτες που από εκεί που είχαν ανασάνει λίγο με κάποια θετικά αποτελέσματα, είναι και πάλι μπλεγμένοι (3 – 12). Απελπιστικά μόνος του ο Μπέρι, που είχε 32 πόντους και 6 ασίστ.

Εκτίμηση: Σε πολύ υψηλές τιμές έχει φτάσει το χάντικαπ του Άρη, για αυτό το λόγο θα στραφώ στο διπλό του +11,5, περιμένοντας και μια αντίδραση από τον Πανιώνιο.

Οριακές αναμετρήσεις στην Betshop Basket League με πληθώρα ειδικών και σούπερ αποδόσεις!

Κύμη – Κολοσσός Ρόδου

Δεν είχε ιδιαίτερες βλέψεις στο παιχνίδι του ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό η Κύμη και λογικά ηττήθηκε με 93 – 69, σε ένα ματς που απλά ήθελε τις όποιες εμπειρίες εν όψει της συνέχειας. Το ενδιαφέρον στο σκορ υπήρχε μέχρι το 25’, όταν το σκορ ήταν στο 50 – 47, αλλά από εκεί πέρα οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και εξαφανίστηκαν. Προέρχονται από 2/2 εντός έδρας κόντρα σε Άρη και Πανιώνιο και εντός έδρας παρουσιάζονται αξιόμαχοι. Νέα προσθήκη ο Λιθουανός, Καρινιάουσκας.

Δικό του παιχνίδι έχασε ο Κολοσσός στη Ρόδο και επί της ουσίας, έχει βάλει τον εαυτό του σε μια πορεία που δείχνει με τις υπάρχουσες συνθήκες να μην έχει γυρισμό. Ηττήθηκε από τον Χολαργό στην παράταση με 75 – 81, έμεινε για πέμπτο σερί ματς χωρίς νίκη και παραμένει στον πάτο με 2 – 12. Αξίζει μάλιστα να σημειωθεί ότι στο 25’, το σκορ ήταν 38 – 21 για την ομάδα του Κολοσσού, αλλά η επιστροφή του Χολαργού ήταν τέτοια που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Επιστρέφει ο Γεωργαλλής, ενώ αποκτήθηκε και ο Μάλκολμ Λι.

Εκτίμηση: Η Κύμη εσχάτως πάει τα ματς της σε πολύ υψηλά σκορ, οπότε το Over 152,5 έρχεται σε πρώτο πλάνο.

Χολαργός – Περιστέρι

Μεγάλη νίκη για τον Χολαργό μέσα στην έδρα του Κολοσσού στη Ρόδο και πολύ πιο σημαντική για τον ίδιο τον Άρη Λυκογιάννη, που λόγω της θητείας του στον Κολοσσό, ακουγόταν πολύ έντονα ότι θα χαριστεί στην πρώην του ομάδα. Η… ράδιο αρβύλα δεν επιβεβαιώθηκε με τον πλέον πανηγυρικό τρόπο και ο Χολαργός έφυγε με το 81 – 75, επικρατώντας στην παράταση. Ξεχώρισαν και πάλι οι Αμερικανοί, Χόκινς, Λαβ, Αγκμπελέσε και Τάλτον, με όλους να έχουν από 16 πόντους και πάνω. Επιστρέφει ο Γιάνκοβιτς.

Πρώτη ήττα για το Περιστέρι φέτος μέσα στην έδρα του, με τον Προμηθέα να επικρατεί 86 – 79, παίρνοντας και τη ρεβάνς από την αναμέτρηση στην Πάτρα, με την ομάδα του Γιατρά να κερδίζει πλέον στην ισοβαθμία με τους Περιστεριώτες. Εκτός μάχης ήταν και πάλι ο Χάροου, οπότε με αυτή τη συνθήκη, μάλλον φυσιολογικό ήταν το αποτέλεσμα, αφού και ο Προμηθέας είναι σε καταπληκτική κατάσταση. Κορυφαίος ο Γκρέι που είχε 31 πόντους, ενώ μεγάλη αποκάλυψη ο 17χρονος, Ζώης Καράμπελας, που είχε 9 πόντους, 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Και πάλι αμφίβολος ο Χάροου.

Εκτίμηση: Με τον Χάροου και πάλι εκτός, ο Χολαργός γίνεται αυτομάτως το φαβορί. Άσος.

ΑΕΚ – Ρέθυμνο

Έπειτα από μία τραγική εμφάνιση στην Πυλαία και ήττα από τον ΠΑΟΚ που θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερη των 9 πόντων, η ΑΕΚ αντέδρασε μέσω του Champions League, αφού επικράτησε με ευκολία εκτός έδρας της Λιετκαμπέλις με 84 – 65 και με απλή νίκη επί της Αντβέρπ στο ΟΑΚΑ θα πάρει την πρώτη θέση του ομίλου της. Εξαιρετικός και πάλι ο Χάντερ με 25 πόντους και 12/13 δίποντα και 8 ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο Ματσιούλις που πέτυχε άλλους 25 πόντους. Πιθανότατα εκτός για σήμερα ο Σάκοτα.

Τρομερή νίκη για το Ρέθυμνο που «φώναξε» ότι είναι ζωντανό, επικρατώντας εκτός έδρας του Λαυρίου με 93 – 92 στην παράταση και έφτασε στις τρεις νίκες στο πρωτάθλημα, θέτοντας διαφορετικά δεδομένα για την παραμονή του, αφού όλοι το θεωρούσαν καταδικασμένο. Ουσιαστικά ένα δικό τους παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, με τους Κρητικούς να φτάνουν πολλές σε διψήφιες διαφορές προβαδίσματος. Ο Μπαρτ Τζούνιορ μίλησε στα δύσκολα έχοντας 21 πόντους με 4/8 τρίποντα και ο γκαρντ Χίκι στο ντεμπούτο του, είχε 19 πόντους και 2 ασίστ.

Εκτίμηση: Κανένας λόγος να ασχοληθούμε με αυτό το ματς στοιχηματικά. Πάμε παρακάτω.

Προμηθέας – ΠΑΟΚ

Σε ένα ματς χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό κίνητρο, ο Προμηθέας ηττήθηκε στην Πάτρα από τη Νεπτούνας με 82 – 69, δείχνοντας και λίγο κουρασμένος από τα συνεχόμενα και απαιτητικά παιχνίδια. Είναι στους «16» του BCL, γεγονός που συνιστά από μόνο του επιτυχία στην παρθενική συμμετοχή της ομάδας σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Ωστόσο, στο πρωτάθλημα, πήραν μία καθαρή και κυρίως σημαντική νίκη στο Περιστέρι, καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας στο πρώτο ματς της Πάτρας.

Ήταν τελικός για τον ΠΑΟΚ το ματς στην Ελβετία κόντρα στην άσημη Φρίμπουργκ και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, επικράτησε με 84 – 64, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή του στους «16» του BCL και στο τελευταίο ματς με την Τενερίφη θα κριθεί η τελική του θέση στην κατάταξη. Σε τρομερή επιθετική κατάσταση το τελευταίο διάστημα, σκοράροντας από 80 πόντους και πάνω στα τελευταία 6/7 παιχνίδια. Επιπλέον, προέρχεται από μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ, της οποίας επιβλήθηκε από το 1’ μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Εκτίμηση: Μακριά από σημεία, αφού ο ΠΑΟΚ συνεχώς μα διαψεύδει. Πάμε με το OVER 153,5