Stoiximan
Stoiximan

Σούπερ Λίγκα: Η αντεπίθεση του ΠΑΣ

Τα Γιάννενα κέρδισαν με 2-0 τον Λεβαδειακό, πήραν ψυχολογία και έχουν την ευκαιρία απόψε να ανασάνουν βαθμολογικά.
GIANNENA

Τρία ματς περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ σε Λάρισα, Ριζούπολη και Γιάννενα.

Ανάλυση

Λάρισα – Πανιώνιος

Πάλεψε στην Τρίπολη για ένα ημίχρονο, αλλά μέχρι εκεί. Δίκαιη ήττα με 2-0 για τη Λάρισα. Μία μόνο μία νίκη στα έξι τελευταία. Τέσσερα διαδοχικά under και 9 στα 11 φετινά της παιχνίδια. Τα δύο προηγούμενα χρόνια εντός έδρας παρέμεινε αήττητος κόντρα στον Πανιώνιο με μία νίκη 2-0 και μια ισοπαλία χωρίς τέρματα. Ο Πανιώνιος βρίσκεται στα πάνω του κερδίζοντας κατά σειρά Παναιτωλικό, Ξάνθη και Λαμία χωρίς να δεχτεί γκολ. Ετσι πάτησε στην πρώτη οχτάδα. Κόντρα στους Λαμιώτες το ματς οδηγήθηκε στο όριο του ενός γκολ. Ανέβασε την απόδοσή του μετά το 65’ και ήταν αυτός που πέτυχε το γκολ της νίκης. Πολύ σοβαρή η απουσία του Κόρμπου στην μεσαία γραμμή. Το ματς αναμένεται να κριθεί στο όριο. Το under έχει σαφέστατα τον πρώτο λόγο, αλλά πληρώνει ευλόγως λίγο. Θα επιλέξω το «Χ» του ημιχρόνου λοιπόν περιμένοντας αναγνωριστικό παιχνίδι στο πρώτο 45λεπτο.

Θα μπορέσει να αναπνεύσει με τον Τεννέ στον πάγκο του ο ουραγός Απόλλωνας;

Απ. Σμύρνης – Ατρόμητος

Ουραγός και καταϊδρωμένος ο Απόλλωνας. Δείχνει να μην ελπίδα αποφυγή του υποβιβασμού. Βαριά ήττα με 5-1 από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Η έλευση του Ματζουράκη στον πάγκο δεν είχε τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Έτσι ο έμπειρος τεχνικός κούνησε μαντήλι πριν καλά-καλά στεριώσει. Επέστρεψε ο Μπάμπης Τεννές, ο οποίος ευελπιστεί να εμπνεύσει του παίκτες και να τονώσει την χαμένη τους αυτοπεποίθηση. Αποδεσμεύτηκαν Γκονζάλες και Μάντζιος, ενώ δεν παίζουν απόψε Κύργιας και Στάθης. Ο Ατρόμητος προηγήθηκε του Ολυμπιακού, αλλά τελικά υπέκυψε στις καθυστερήσεις με 2-1. Πολύ ακλός παρότι έπαιξε με παίκτη λιγότερο για μεγάλο διάστημα. Πρώτη του ήττα στη σεζόν. Κρατιέται στη δεύτερη θέση. Τρία σερί ματς με σύνολο τερμάτων «2-3». Αήττητος εκτός έδρας με 3 νίκες και 1 ισοπαλία. Οι απουσίες των Μπουσούλαζιτς και Ουγκράι είναι πολύ σημαντικές απόψε. Φαβορί οι φιλοξενούμενοι, αλλά σε καμία περίπτωση διπλό στα επίπεδα του 1.70. Σκέφτομαι το σύνολο τερμάτων «2-3» που ακροβατεί στα επίπεδα του διπλασιασμού.

ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ

Εψαχνε απεγνωσμένα μια μεγάλη νίκη ο ΠΑΣ και την βρήκε κόντρα στον Λεβαδειακό με 2-0. Φάνηκε να θέλει πολύ περισσότερο το τρίποντο, έπαιξε αποφασιστικά και δικαιώθηκε. Στην έδρα του έχει μαζέψει τους επτά από τους δέκα φετινούς του βαθμούς. Δεύτερο σερί εντός. Αυτοσκοπός η Νίκη. Τέσσερα ματς με σύνολο τερμάτων «2-3» στα πέντε πιο πρόσφατα. Εξαιρετική παράδοση τα τελευταία χρόνια κόντρα στον ΟΦΗ με τέσσερις εντός έδρας νίκες στα πέντε πιο πρόσφατα που τον υποδέχτηκε. Ο ΟΦΗ έχασε με 2-1 από Λεβαδειακό και Άρη υποχωρώντας στην βαθμολογία. Πλέον βρίσκεται στην προτελευταία θέση και χρειάζεται απαραιτήτως μια νίκη-ανάσα. Εκτός έδρας έχει φέτος τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες έχοντας δεχτεί δέκα γκολ. Υπάρχει μεγάλη απογοήτευση, όχι για την ήττα από τον Άρη, αλλά για τον τρόπου που αυτή ήρθε. Προηγήθηκε και δέχτηκε δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Στα πιτς Κουτσιανικούλης, Νέιρα, Ντίνας και Αραβίδης. Προβάδισμα στον άσο. Τα Γιάννενα έχουν στοχεύσει στο απόλυτο στα δύο κολλητά εντός έδρας ματς και θα ματώσουν για να υλοποιήσουν τον στόχο τους. Ασος.