Βραζιλία: Με αναπληρωματικούς η Κρουζέιρο

Με το μυαλό στο Κύπελλο θα παραταχθεί η Κρουζέιρο στην εκτός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τη Σπορτ Ρεσίφε.
decbf o jqUvJXd

Εκτός έδρας αποστολή για την Κρουζέιρο για το πρωτάθλημα Βραζιλίας, αλλά το έργο της κόντρα στην κακή Σπορτ Ρεσίφε δεν θα είναι εύκολο, από τη στιγμή που θα παραταχθεί με πολλές αλλαγές.

Επιστροφή στις νίκες θέλει η Σάο Πάολο, όπως και η Φλαμένγκο, κόντρα σε Μπαΐα και Σαπεκοένσε αντίστοιχα.

Ανάλυση

Σπορτ Ρεσίφε – Κρουζέιρο

Ήταν εξ αρχής το αουτσάιντερ στην αναμέτρηση κόντρα στην Μπαΐα η Σπορτ Ρεσίφε και παρά το γεγονός ότι άντεξε ένα ημίχρονο με απαραβίαστη την εστία της, έμεινε πίσω στο σκορ στο 53’ και τελικά ηττήθηκε αναμενόμενα με 2 – 0. Αυτή ήταν η 5η ήττα της στις 6 τελευταίες αγωνιστικές και παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού. Το κλίμα δεν είναι καλό μέσα στην ομάδα, αφού η διοίκηση χρωστάει λεφτά σε παίκτες και εργαζομένους.

Έμεινε πίσω στο σκορ κόντρα στην Μποταφόγκο η Κρουζέιρο, ισοφάρισε σε 1 – 1 και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο τερματοφύλακάς της, Φάμπιο που κράτησε την ισοπαλία και τον βαθμό έχοντας εξαιρετική απόδοση. Ο τεχνικός της ομάδας, Μάνο Μενέσες δεν αναμένεται να παρατάξει βασικούς ποδοσφαιριστές, αφού μεσοβδόμαδα υπάρχει το ματς με την Παλμέιρας για τους «4» του Κυπέλλου. Συν τοις άλλοις έχει και πολλές απουσίες.

Πολύ δύσκολο ματς από τη στιγμή που η Κρουζέιρο αναμένεται να παραταχθεί με πολλούς αναπληρωματικούς. Και η Σπορτ Ρεσίφε δεν… πείθει. Με ρίσκο πάμε στο Χ.

Κρύβουν παγίδες για τα φαβορί τα ματς στη Βραζιλία. Θα καταφέρουν να μην την… πατήσουν;

Σάο Πάολο – Μπαΐα

Έχει πλέον συγκάτοικο στην 1η θέση της βαθμολογίας η Σάο Πάολο, αφού η Ιντερνασιονάλ είναι «γκαζωμένη» και η ίδια έχασε από την Ατλέτικο Μινέιρο με 1 – 0, έχοντας όμως πολλές απουσίες στο συγκεκριμένο ματς. Διαμαρτύρεται για ακόμα μια φορά φέτος για τη διαιτησία, αλλά σημασία έχει η ήττα που πλέον τη βάζει σε έξτρα πίεση. Παραμένουν οι απουσίες εν όψει του παιχνιδιού με την Μπαΐα, αφού εκτός παραμένει ο Εβερτον, ο Μπρούνο Πέρες, ο Ρεϊνάλντο και ο Αρμπολέδα που έχει κληθεί στην εθνική Ισημερινού.

Πίεζε από το 1’ τη Σπορτ Ρεσίφε η Μπαΐα και τελικά δικαιώθηκε για την αγωνιστική της συμπεριφορά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν σκόραρε μόλις στο 53’, φέρνοντας το παιχνίδι εκεί που ήθελε. Πέτυχε ακόμα ένα γκολ προς το τέλος της αναμέτρησης και τελικά χωρίς να αγχωθεί πήρε το τρίποντο. Ομάδα των Under η Μπαΐα, καθώς τα 11 τελευταία δεν έχουν έχουν ξεφύγει στο σκορ. Παράλληλα, εκτός έδρας μετρά 13 Under σε όλους τους θεσμούς.

Κόντρα στη λογική και με το σκεπτικό ότι αυτό το συνέχεια Under της Μπαΐα θα σπάσει, θα πάμε με το Over που είναι σε εξαιρετική απόδοση. Ανάλογα, βέβαια, και με την εξέλιξη του αγώνα, υπάρχει πιθανότητα να ασχοληθούμε και με τον άσο, που είναι λίγο χαμηλά.

Φλαμένγκο – Σαπεκοένσε

Έπαιζε πολλές από τις πιθανότητές της για τον τίτλο στην έδρα της Ιντερνασιονάλ η Φλαμένγκο, αλλά υπέστη την ήττα (2 – 1) και έχει μείνει αρκετά πίσω. Μόλις στο 6’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, στο 57’ ο Βιτίνιο έκανε το 1 – 1, αλλά δείχνοντας έλλειψη συγκέντρωσης και μεγάλο ενθουσιασμό, η Φλαμένγκο δύο λεπτά αργότερα δέχθηκε δεύτερο γκολ και έτσι ηττήθηκε με 2 – 1. Έχει δύο απουσίες (Λούκας Πακέτα, Κουελάρ) που είναι διεθνείς με την εθνικής Βραζιλίας και Κολομβίας αντίστοιχα.

Πήρε τον βαθμό στην έδρα της Παρανά η Σαπεκοένσε. Έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο βγήκε μια… διαφορετική ομάδα και στο 87’ κατάφερε να ισοφαρίσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, μένοντας σαφώς ικανοποιημένη για τον βαθμό σε μια δύσκολη έδρα. Πολύ μεγάλη πληγή για τη Σαπεκοένσε το γεγονός ότι είναι χωρίς εκτός έδρας νίκη σε όλες τις διοργανώσεις από τις 18 Μαρτίου, έχοντας 8 ισοπαλίες και 9 ήττες.

Όσο κακή και να είναι η Σαπεκοένσε εκτός έδρας, οι αποδόσεις του άσου είναι τόσο χαμηλές που δεν αξίζει κάποιος να ασχοληθεί ιδιαίτερα. Πάμε με το συνηθισμένο εύρος των γκολ, δηλαδή τα 2 – 3.