Ευρωλίγκα: Από εκεί που τελείωσε

Με την ομάδα που αντιμετώπισε στο φινάλε της κανονικής περιόδου (Ζαλγκίρις) και μάλιστα ηττήθηκε, μπαίνει στον χορό των πλέι οφ ο Ολυμπιακός, αλλά σαφέστατα πιο αποφασισμένος και συγκεντρωμένος.
IMG

Ολοκληρώνονται απόψε οι πρώτοι αγώνες των πλέι οφ στην Ευρωλίγκα με τις μάχες του Ολυμπιακού με τη Ζαλγκίρις με της Φενέρ με την Μπασκόνια.

Ανάλυση

Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις

Στο χειρότερο σημείο της σεζόν ο Ολυμπιακός έχει θέματα απουσιών και προβλημάτων γενικότερα. Οι Πρίντεζης, Παπανικολάου, Τίλι και Στρέλνιεκς δεν προπονήθηκαν το τελευταίο διάστημα ή έκανα ατομικό πρόγραμμα, αφού αντιμετωπίζουν θέματα τραυματισμών. Τελικά από αυτούς μόνο ο Παπανικολάου θα χάσει τον σημερινό πρώτο αγώνα των πλέι οφ, αλλά σίγουρα οι άλλοι τρεις δεν θα βρίσκονται στο 100%. Η Ελληνική ομάδα ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με ήττα από τη Ζαλγκίρις και ρεκόρ 19-11. Απόψε θέλει να δώσει απαντήσεις κόντρα στη συγκεκριμένη αντίπαλο και να αποδείξει ότι την… έχει. Μέχρι τώρα έχει ρεκόρ 12-3 στο ΣΕΦ και σκοράρει 83,5 πόντους ανά αγώνα. Από την άλλη η Ζαλγκίρις κάνει πλάκα στη Λιθουανία και αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη στην Ευρώπη. Τρομερή δουλειά από τον Σάρας στον πάγκο. Εχει μοιράσει υποδειγματικά τους ρόλους στους παίκτες. Αυτοί παίζουν με τρομερή ψυχή και χαρακτήρα. Στο 18-12 το ρεκόρ των φιλοξενούμενων στην κανονική περίοδο. Για μια νίκη έχασαν το πλεονέκτημα της έδρας. Πρόσφατες οι μνήμες τους από το διπλό στο ΣΕΦ. Θέλουν να κάνουν ένα μπρέικ στα δύο κολλητά ματς σε διάστημα 48 ωρών. Μαγική η τριπλέτα Πάνγκος, Γιανκούνας και Ντέιβις. Ανασταλτικός παράγοντας το βάθος πάγκου, που σε μια τόσο δύσκολη σειρά αγώνων θεωρώ πως θα παίξει σημαντικό ρόλο στο ροτέισον και την κόπωση. Πιο έμπειρη ομάδα ο Ολυμπιακός, που δύσκολα θα ηττηθεί για δεύτερο σερί εντός έδρας παιχνίδι από την ίδια αντίπαλο. Δεν θα μπλέξω με το χάντικαπ των 6,5 πόντων, αλλά θα επιλέξω τον άσο από ημίχρονο για να μην με απασχολούν οι διαφορές.

Φενέρμπαχτσε – Μπασκόνια

Η Φενέρ πήρε με το σπαθί της τη δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο με ρεκόρ 21-9 παίζοντας όσο χρειαζόταν. Η καλύτερη εκτός έδρας ομάδα στη διοργάνωση με ρεκόρ 11-4. Διαθέτει την καλύτερη άμυνα στη φετινή σεζόν με 75 πόντους κατά μέσο όρο. Νίκη με 93-70 επί της Γεσιλγκίρ στον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος. Εκανε το σχετικό ροτέισον ο Ομπράντοβιτς. Η Μπασκόνια μπήκε στην οχτάδα χάρη στο εντυπωσιακό φίνις με ρεκόρ 16-14.Μάλιστα ξεπέρασε την Κίμκι τελικά και απέφυγε την ΤΣΣΚΑ στα σταυρώματα παίρνοντας την έβδομη θέση. Από τη μέρα που ανέλαβε ο Μαρτίνεθ αναγεννήθηκε. Πολύ καλή παραγωγικά με 83 πόντους κατά μέσο όρο. Σταθερά στην πρώτη τριάδα των καλύτερων επιθέσεων στη διοργάνωση. Πιο πρόσφατο το 100-94 επί της Τενερίφης στο πρωτάθλημα. Απόψε είναι αναγκασμένη να αγωνιστεί χωρίς τον εξαιρετικό Γκρέιντζερ στη σύνθεσή της λόγω τραυματισμού. Στην κανονική περίοδο ηττήθηκε δύο φορές από τη Φενέρ με 83-69 εντός και 79-74 εκτός έδρας. Επειδή η Φενέρ αποδίδει καλύτερα στις εξόδους της και επειδή η Μπασκόνια είναι ξεκάθαρα ομάδα ρυθμού θα τις αφήσω να βγάλουν τα μάτια τους ολομόναχες. Προβάδισμα νίκης στη γηπεδούχο, αλλά πονηρό το χάντικαπ των 7,5 πόντων.