Basket League: Τελικοί παραμονής σε Αμαλιάδα και Τρίκαλα

Με δύο ματς ανοίγει η αυλαία της 22ης αγωνιστικής της Basket League. Αμφότερα αναμένεται να κρίνουν πολλά στην υπόθεση «παραμονή» για Κόροιβο Αμαλιάδας και Πανιώνιο.
DWrzZvMJZjmCoeHqLy

Σε τραγική αγωνιστική κατάσταση ο Κόροιβος Αμαλιάδας φιλοξενεί τον ΓΣΛ Φάρο και ελπίζει να πάρει μια βαθμολογική ανάσα, ενώ ο Πανιώνιος θα αναζητήσει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη κόντρα στα αποδεκατισμένα Τρίκαλα.

Ανάλυση

Κόροιβος Αμαλιάδας – ΓΣΛ Φάρος

Από το κακό στο χειρότερο βαδίζει ο Κόροιβος Αμαλιάδας που δεν είναι μόνο ότι έχει γνωρίσει 6 συνεχόμενες ήττες, αλλά οι περισσότερες είναι μέσω συντριβών. Ήττα με 15 πόντους από τον Κολοσσό, 11 από τον Πανιώνιο, 11 από το Λαύριο, 50 από τον Ολυμπιακό, 29 από τον ΠΑΟΚ! Μόνο με την ΑΕΚ φάνηκε ανταγωνιστικός που ηττήθηκε, αλλά στις λεπτομέρειες και με δύο πόντους διαφορά. Κοινή συνισταμένη του αρνητικού αυτού σερί είναι ότι επιθετικά η μεγαλύτερη συγκομιδή του ήταν οι μόλις 75 πόντοι. Βέβαια, η χειρότερη ήττα αυτή με τον Πανιώνιο και η διαφορά των 11 πόντων, καθώς σε περίπτωση ισοβαθμίας (κάτι που συμβαίνει τώρα) οι Νεοσμυρνιώτες έχουν πλεονέκτημα, αφού είχαν ηττηθεί μόλις με έναν στην Αμαλιάδα. Κόντρα στον ΠΑΟΚ ήταν και πάλι μονοδιάστατος επιθετικά, περιμένοντας τα πάντα από τον Κάρσον (21 πόντοι) και σε δεύτερο λόγο από τον Χάινς (11 πόντοι).

Στη Λάρισα ζουν στον αστερισμό του Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ, που δικαιώνει όσους τον επέλεξαν, εκτελώντας κάθε πιθανό και απίθανο αντίπαλο. Χάρη σε ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση, οδήγησε τους «πράσινους» σε μεγάλη και ανέλπιστη (όπως εξελίχθηκε) νίκη επί του Κολοσσού Ρόδου (79 – 77). Συγκεκριμένα, οι Ροδίτες είχαν προηγηθεί με 14 πόντους (38 – 52) και με 6 (71 – 77) λίγα λεπτά πριν από τη λήξη, αλλά με προσωπικό σόου του 34χρονου και 8 σερί πόντους ήρθε η νίκη με 79 – 77. Το εκπληκτικό πρωτάθλημά του συνέχισε και ο Νώντας Παπαντωνίου που είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, κουβαλώντας την ομάδα του μέχρι να πάρει «φωτιά» ο Μπαρτ.

Καμία εμπιστοσύνη στον Κόροιβο όσο έχει τέτοια εικόνα. Μπορεί το κίνητρο να είναι απείρως υψηλότερο (και για αυτό δεν πάμε με το διπλό), αλλά δεν σημαίνει ότι μπορεί να νικήσει. Με δεδομένο το επιθετικό πρόβλημα των γηπεδούχων, επιλέγουμε το UNDER 79,5 πόντων, αφού και να επικρατήσουν θα το κάνουν μέσω της άμυνας και του χαμηλού ρυθμού.

Τρίκαλα – Πανιώνιος

Πραγματικά η προσπάθεια των Τρικάλων είναι κάτι παραπάνω από αξιοθαύμαστη. Μπορεί η κατάσταση που έχει περιέλθει αυτή την περίοδο να συνιστά επί της ουσίας μια αλλοίωση πρωταθλήματος, αφού άλλη ομάδα άρχισε τη σεζόν κι άλλη έχει μείνει, λίγες αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση της σεζόν. Και μιλάμε για μια ομάδα που οι δύο από τις τρεις νίκες που έχει κάνει είναι κόντρα σε Λαύριο και ΠΑΟΚ. Με αντίπαλο την Κύμη η ομάδα του Φώτη Τακιανού είχε μόλις έξι διαθέσιμους  παίκτες και παρ’ όλα αυτά ήταν αξιόμαχη, αφού μέχρι το 32’ το σκορ ήταν ισόπαλο (51 – 51). Εκεί ξέμειναν από δυνάμεις οι 6 παίκτες που αγωνίστηκαν (ο 7ος ο Γιανναράς μπήκε μόλις για 2’’ στο παρκέ) και η Κύμη ξέφυγε στο σκορ. Μόρις, Τάλτον, Λούντζης αγωνίστηκαν 40 λεπτά ενώ ο Ρίτσαρντσον που αγωνίστηκε 31 λεπτά, δεν είχε ούτε πόντο, έχοντας 0/7 εντός πεδιάς. Τα προβλήματα όμως δεν σταματούν εδώ για τους Θεσσαλούς, αφού ο Φιλντς τραυματίστηκε, οπότε ακόμα και το ροτέισον 6 παικτών δεν υφίσταται.

Ο Πανιώνιος δήλωνε εδώ και καιρό ότι είναι ζωντανός και τελικά οι ιθύνοντές του δικαιώνονται με «όπλο» φυσικά την έδρα του. Μετά την ΑΕΚ νίκησαν και το Λαύριο (72 – 71) σε ένα ματς θρίλερ που κρίθηκε στην τελευταία άστοχη επίθεση των φιλοξενούμενων, που εξέφρασαν πολλά παράπονα και για τη φιλοξενία που έτυχαν από τους Νεοσμυρνιώτες. Ο Κράβιτς έκλεψε την παράσταση από τους Αμερικανούς, έχοντας 25 πόντους, ενώ 16(!) είχε ο Ζήσης Σαρικόπουλος. Μόλις 6 πόντους, αλλά με 10 ασίστ ο Μπράζελτον. Το κυριότερο για τους «κυανέρυθρους» είναι ότι βγήκαν για πρώτη φορά από τη ζώνη του υποβιβασμού, αφού στην ισοβαθμία με τον Κόροιβο Αμαλιάδας πλεονεκτούν, έχοντας νικήσει με 11 πόντους στη Νέα Σμύρνη. Παρ’ όλα αυτά, η υπόθεση «παραμονή» δεν έχει τελειώσει και θέλει να κάνει ένα αποφασιστικό βήμα για αυτή, με την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στην έδρα των Τρικάλων των 5 παικτών. Πόσω μάλλον από τη στιγμή που του επιβλήθηκε τιμωρία δύο αγωνιστικών κεκλεισμένων των θυρών, λόγω των καταγγελιών του Λαυρίου. Εκτός ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς.

Ήρθε η ώρα για το πρώτο διπλό του Πανιωνίου. Κόντρα στα αποδεκατισμένα Τρίκαλα δεν υπάρχει καμία άλλη δικαιολογία, ακόμα και με το χάντικαπ των 4,5 πόντων.