Οριακή ρεβάνς απόψε στη Ρώμη, όπου στο Ολίμπικο η Λάτσιο υποδέχεται την Στεάουα και θέλει τουλάχιστον δύο γκολ διαφορά για να προκριθεί.
Τα προγνωστικά μου
Λάτσιο – Στεάουα: 1 (-1) 1.80
Ανάλυση
Σε ένα ματς που αδικείται βάση της εμφάνισής της η Λάτσιο ηττήθηκε από την Στεάουα στη Ρουμανία με 1-0 και πλέον κυνηγάει όσον αφορά την πρόκριση. Έπαιξε πολύ καλά και άξιζε τουλάχιστον ένα γκολ. Ακολούθησε τη Δευτέρα το νικηφόρο 2-0 επί της Βερόνα στο Καμπιονάτο. Πρώτη νίκη μετά από πέντε αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις. Επανήλθαν τα χαμόγελα. Σημαντική η απουσία απόψε του Φελίπε στην άμυνα, αλλά υπάρχουν λύσεις. Δίνει μεγάλο βάρος στο θεσμό. Δεν θα γίνει ιδιαίτερο ροτέισον. Με 3-5-2 και τον Αντερσον δίπλα από τον καταπληκτικό και σούπερ φορμαρισμένο Ιμόμπιλε.
Η Στεάουα καλείται να υπερασπιστεί το υπέρ της 1-0 του πρώτου αγώνα, αλλά αν παίξει όπως στο πρώτο ματς δύσκολα θα την βγάλει καθαρή. Στο πρωτάθλημα απέχει τέσσερις βαθμούς από την κορυφή. Έρχεται από εκτός έδρας 2-2 κόντρα στη Ντιναμό Βουκουρεστίου ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις με τον Τεξέιρα. Τα 8 από τα 9 τελευταία παιχνίδια της στο Γιουρόπα Λιγκ είχαν σύνολο τερμάτων «2-3». Δεδομένο το 4-2-3-1 με τον Νιοερέ μοναδικό προωθημένο, ενώ πίσω του θα κινούνται Μαν, Τανάσα και Μπουντέσκου.
Πιθανές ενδεκάδες
Λάτσιο (3-5-2) Στρακόσια Γουάλας Φράι Κάσερες Μπάστα Παρόλο Λέιβα Αλμπέρτο Λούλιτς Αντερσον Ιμόμπιλε |
Στεάουα (4-2-3-1) Βλαντ Μπενζάρ Πλάνιτς Γκάμαν Μοράις Νεντέλσκου Τεξέιρα Μαν Τανάσε Μπουντέσκου Νιοερέ |
Εκτίμηση
Παρακολουθώντας την πρώτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων ειλικρινά θα μου προκαλέσει τεράστια εντύπωση αν και φέρει τούμπα την κατάσταση η Λάτσιο και δεν πανηγυρίσει την πρόκριση. Προσωπικά θα επιλέξω γερά τον άσο στο χάντικαπ .