Ανοιχτοί λογαριασμοί στη Σκωτία

Αμφίρροπη αναμέτρηση για το σκωτσέζικο κύπελλο, καθώς καμία από τις ομάδες δεν πείθει με τις εμφανίσεις της.
motherwell st mirren

Ντεφορμέ παρουσιάζεται η Μάδεργουελ το τελευταίο διάστημα, καθώς αγνοεί τη χαρά της νίκης εδώ και 5 παιχνίδια. Τρεις ήττες και δύο ισοπαλίες είναι ο απολογισμός της και σίγουρα δεν πείθει με τις εμφανίσεις της. Στο τελευταίο της παιχνίδι για το πρωτάθλημα αντιμετώπισε την Σεντ Τζόνστον εκτός έδρας, από την οποία ηττήθηκε με 2-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη όμως δεν ήταν αρκετά καλή και δέχτηκε το γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, γνωρίζοντας ακόμα μία ήττα το τελευταίο διάστημα.

Παλεύει για τη σωτηρία της η Σεντ Μίρεν στο πρωτάθλημα και η μάχη είναι ιδιαίτερα δύσκολη. Την περασμένη αγωνιστική ηττήθηκε στην έδρα της Λίβινγκστον με 2-1. Ήταν η πρώτη της ήττα μετά από ένα σερί 4 ισοπαλιών σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Βρίσκεται στο +2 από την προτελευταία Χάμιλτον, ενώ έχει και παιχνίδι λιγότερο. Ντεφορμέ λοιπόν κι αυτή το τελευταίο διάστημα και έχει ως πρώτη προτεραιότητα την μάχη της παραμονής. Στην παρούσα φάση το κύπελλο θεωρείται πολυτέλεια, όμως έχει και το 1-1 του πρώτου αγώνα και δεν πιστεύω πως θα παραδοθεί αμαχητί. Το δήλωσε εξάλλου και ο κόουτς Γκούντγουιν.