ΑΕΛ – Παναθηναϊκός

Δύσκολη εκτός έδρας αποστολή για τον Παναθηναϊκό στη Λάρισα, αλλά οι «πράσινοι» είναι αρκετά ανεβασμένοι.

Διανύει μια περίοδο που προβληματίζει ιδιαίτερα αγωνιστικά κι αυτό για την ΑΕΛ πιστοποιήθηκε και στην εμβόλιμη αγωνιστική που υποδέχθηκε τον προτελευταίο Παναιτωλικό. Στο πρώτο ημίχρονο έμεινε πίσω στο σκορ με γκολ του Ντάουντα, τον οποίο έδιωξε πριν από 10 μέρες και ήταν τυχερή που δεν δέχθηκε περισσότερα τέρματα. Στο δεύτερο ημίχρονο κάπως ανέβηκε, χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία της προκοπής και μάλιστα δέχθηκε και δεύτερο γκολ και πάλι με τον Ντάουντα. Η παρτίδα σώθηκε από το… πουθενά, αφού με δύο πέναλτι τα οποία ήταν και αχρείαστα, κατάφερε να σώσει τον βαθμό με το τελικό 2-2. Μόλις νίκη στα τελευταία οχτώ ματς. Εκτός ο Ασούμπρε, η απουσία του οποίου δεν επηρεάζει.

Ο καλύτερος Παναθηναϊκός της φετινής σεζόν έκανε την εμφάνισή του στο ΟΑΚΑ στην εμβόλιμη αγωνιστική κόντρα στον Ατρόμητο. Ήταν πολύ ορεξάτος, εκμεταλλεύθηκε το γεγονός ότι είχε απέναντί του έναν αντίπαλο που αλλού πατούσε και αλλού βρισκόταν, άνοιξε το σκορ με ένα σουτ του Κουρμπέλη, με τις κόντρες να τον βοηθούν και ουσιαστικά όλα τέλειωσαν, όταν ο Ατρόμητος στο 32’ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αυστηρής απευθείας κόκκινης. Στο δεύτερο ημίχρονο τέλειωσε τη δουλειά με άλλα δύο γκολ, με το τελικό 3-0 να είναι μικρό για την πραγματική διαφορά στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ. Είναι στην καλύτερη αγωνιστική του κατάσταση ενώ και οι προσθήκες των Ανουάρ, Νάγκι τον έχουν βοηθήσει. Εκτός ο Ινσούα και ο Νούνες. Έμεινε εκτός ο νεοαποκτηθείς, Αγιούμπ.