Ξάνθη – Παναθηναϊκός

Εξαιρετικά δύσκολη αποστολή για τον Παναθηναϊκό στην έδρα της Ξάνθης.
xanthi pao

Ήταν σχετικά οριακό το ματς για την Ξάνθη στην έδρα του Βόλου και τελικά πέρασε το τεστ, κόντρα σε μία ομάδα που δεν είναι σε καθόλου καλή κατάσταση. Έφερε την αναμέτρηση στα μέτρα της, άνοιξε το σκορ στο 41’ και μάλιστα στις καθυστερήσεις ο τερματοφύλακάς της, Άμπαντ, αποσόβησε την ισοφάριση. Αυτή δεν τη γλίτωσε στο 56’ (1-1), αλλά στο 67’ ο Βόλος έμεινε με 10 παίκτες και η Ξάνθη με δύο γκολ διαμόρφωσε το 3-1 το οποίο της επέτρεψε να μείνει στην εξάδα. Μεσοβδόμαδα αποχαιρέτησε το Κύπελλο, αφού ηττήθηκε δεύτερη φορά από τον Άρη, πραγματοποιώντας αξιόμαχη εμφάνιση στο «Βικελίδης». Παρ’ όλα αυτά το κλίμα δεν είναι καλό, αφού υπάρχει σε εξέλιξη δικαστική υπόθεση για πιθανή πολυϊδιοκτησία. Εκτός ο βασικός στόπερ Λισγάρας.

Δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα στο εντός έδρας ματς κόντρα στον Πανιώνιο για τον Παναθηναϊκό και πράγματι οι «πράσινοι» κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη, επικρατώντας 3-0, σε ένα από τα πιο παραγωγικά του παιχνίδια. Προηγήθηκε νωρίς, σκόραρε δεύτερη φορά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και «καθάρισε» το ματς, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε και τρίτο γκολ, αφού είχε προηγηθεί και ένα χαμένο πέναλτι. Παραμένει σε τροχιά εξάδας που είναι και ο στόχος του. Ακολούθησε ένα ματς με μεγάλη ένταση για το Κύπελλο κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα στη ρεβάνς της ήττας του με 1-0. Κατάφερε να κερδίσει με 3-1, παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ και έτσι προκρίθηκε στην επόμενη φάση, φτιάχνοντας πολύ την ψυχολογία του. Εκτός οι Κουρμπέλης, Μπουζούκης, Νούνες, Αποστολάκης. Μέσα οι νεοαποκτηθέντες Ανουάρ και Νάγκι.