Μίλαν – Ουντινέζε

Την ανοδική της πορεία θέλει να πιστοποιήσει η Μίλαν, που αντιμετωπίζει εντός έδρας την Ουντινέζε.
milan udinese

Σαν κάτι να αλλάζει στη Μίλαν, αλλά επειδή είναι Μίλαν, καλό είναι να κρατάμε μικρό καλάθι για το πραγματικό της επίπεδο ως ομάδα. Την προηγούμενη εβδομάδα κατάφερε να πετύχει μια σχετικά εύκολη νίκη σε μία δύσκολη έδρα κόντρα στην Κάλιαρι. Είχε ευκαιρίες να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο, τελικά τα κατάφερε στο 46’ με τον Λεάο και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με σκόρερ τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς που δείχνει σε κατάσταση ικανή να δώσει πολλές βοήθειες, παρά την προχωρημένη του ηλικία. Ακολούθησε επίσης εύκολη νίκη, αυτή τη φορά για το Κύπελλο κόντρα στη ΣΠΑΛ εντός έδρας με 3-0 και θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την Τορίνο. Εκτός οι Καλάμπρια, Μουσάκιο, Τσαλχάνογλου, Ντουάρτε και Μπίγλια.

Έχει πετύχει τρεις συνεχόμενες νίκες η Ουντινέζε και ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις και το κυριότερο είναι ότι πήρε αέρα 10 βαθμών από τη ζώνη του υποβιβασμού. Τελευταία νίκη αυτή κόντρα στη Σασουόλο, την οποία κατατρόπωσε με 3-0, ανοίγοντας το σκορ στο 14’ και τελειώνοντάς το στο 68’ και στις καθυστερήσεις. Ακολούθησε μεσοβδόμαδα μια ήττα, που δεν την… άγγιξε, από τη Γιουβέντους για το Κύπελλο με 4-0, θεσμός που ούτως ή άλλως δεν την ενδιέφερε από τη στιγμή που βρήκε αντίπαλο τους πρωταθλητές. Καλό νέο εν όψει του αποψινού, το γεγονός ότι δεν υπάρχουν απουσίες, παρά μόνο αυτή του Σαμίρ.

* Οι αποδόσεις ήταν σωστές τη στιγμή της δημοσίευσης και υπάρχει πιθανότητα να έχουν μεταβληθεί.