Τότεναμ – Μίντλεσμπρο

Ρεβάνς για το FA Cup, με την Τότεναμ να έχει σημαντικές απουσίες για ακόμα ένα παιχνίδι.
tottenham mboro

Δεν τα κατάφερε η Τότεναμ στην έδρα της κόντρα στην πρωτοπόρο Λίβερπουλ. Οι Κόκκινοι επικράτησαν με 0-1 και πήραν ακόμα ένα σημαντικό τρίποντο στην πορεία τους προς το πρωτάθλημα. Τα Σπιρούνια ήταν σχεδόν ανύπαρκτα στο πρώτο μέρος, όμως στην επανάληψη ανέβασαν την απόδοσή τους και είχαν ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν όμως στο τέλος δεν τα κατάφεραν. Πλέον η ομάδα του Μουρίνιο συμπλήρωσε 3 αγώνες χωρίς νίκη και υποχωρεί βαθμολογικά. Στο κύπελλο πάντως, τα νούμερα είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικά για τους Λονδρέζους, καθώς μετράνε 6 σερί νίκες εκτός έδρας, ενώ παραμένουν αήττητοι σε 40 παιχνίδια κυπέλλου κόντρα σε ομάδες μικρότερων κατηγοριών. Στα αγωνιστικά, εκτός παραμένουν οι Γιορίς, Ντέιβις, Σισοκό και Κέιν, με τον Πορτογάλο να σκέφτεται να προβεί σε αρκετές αλλαγές στο βασικό σχήμα της ομάδας.

Έκτο σερί παιχνίδι χωρίς ήττα για τη Μίντλεσμπρο, η οποία λύγισε στο τέλος κόντρα στην Ντέρμπι και δέχθηκε την ισοφάριση (2-2). Η ομάδα του Γούντγκεϊτ προηγήθηκε δύο φορές στην αναμέτρηση, όμως και τις δύο φορές δέχθηκε την ισοφάριση. Μάλιστα το τελευταίο γκολ το δέχθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα. Η ομάδα πάντως δείχνει να βελτιώνεται αργά και σταθερά και πλέον έχει αυξήσει κατά πολύ τη διαφορά της από τη ζώνη του υποβιβασμού. Στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στην Τότεναμ στάθηκε αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο, όμως απόψε τα πράγματα είναι σαφώς πιο δύσκολα. Εκτός για τον αποψινό αγώνα θα είναι οι Αγιάλα, Φρεντ, Σότον και Ντάικστιλ.