Τότεναμ – Τσέλσι

Ντέρμπι του Λονδίνου ανάμεσα στην Τότεναμ και την Τσέλσι με πολλές ιδιαιτερότητες.
tot che

Μπορεί να είναι πολύ νωρίς για να ειπωθεί κάτι τέτοιο, αλλά η Τότεναμ αρχίζει σιγά-σιγά να προσαρμόζει μέσα της λίγο από το DNA του Ζοσέ Μουρίνιο. Σκληρή εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στη Γουλβς με πολλές μονομαχίες, πολλά τάκλιν και τελικά νίκη υπό δύσκολες συνθήκες (καταρρακτώδης βροχή) με 2-1. Προηγήθηκε στο 8’, στο 37’ είχε και δοκάρι για να κάνει το 2-0 και αντ’ αυτού στο 67’ ισοφαρίστηκε. Πίεσε για το δεύτερο γκολ και τελικά δικαιώθηκε από κεφαλιά του Αλντερβάιρελντ στις καθυστερήσεις, με την αυτοπεποίθηση να ανεβαίνει στα ύψη. Ο Ζοσέ Μουρίνιο έχει ήδη τέσσερις νίκες, τη στιγμή που με τον Ποτσετίνο είχε μόλις τρεις στη φετινή Πρέμιερ. Καλό νέο για το αποψινό η επιστροφή του Εντομπελέ.

Έχει αρχίσει πλέον η πολύ δύσκολη περίοδος για τον Φρανκ Λάμπαρντ στον πάγκο της Τσέλσι, στην οποία καλείται να διαχειριστεί μια υποψία αγωνιστικής κρίσης. Μετά την εντός έδρας ήττα από τη Γουέστ Χαμ, την ήττα από την Έβερτον εκτός έδρας, προστέθηκε ακόμα ένα αρνητικό αποτέλεσμα στο παθητικό, αυτή τη φορά εντός έδρας από την παντελώς ντεφορμέ, Μπόρνμουθ, με 1-0 στο 84’. Τα είχε όλα (κατοχή, δημιουργία, ευκαιρίες), αλλά όχι και καθαρό μυαλό ή αυτοπεποίθηση στην τελική προσπάθεια, οπότε σε αυτό προστέθηκε το άγχος και το γκολ των φιλοξενούμενων. Τέταρτη ήττα στα τελευταία πέντε και φυσικά όλοι αντιλαμβάνονται ότι μόνο δεδομένη δεν είναι η 4η θέση.