Γουότφορντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Δύσκολη εκτός έδρας δοκιμασία για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στη Γουότφορντ.
watford manutd

Υπέστη μία ήττα εντός προγράμματος στο εκτός έδρας ματς κόντρα στη Λίβερπουλ η Γουότφορντ, αλλά η τύχη θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη από το 2-0, αν ήταν στοιχειωδώς ψύχραιμη στην τελική της προσπάθεια. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερη, έχασε ευκαιρίες και τελικά δέχθηκε το γκολ από δικό της κόρνερ. Τα υπόλοιπα ήταν λίγο-πολύ ιστορία, αφού είχε να ανέβει ένα… βουνό. Όσο και να το προσπάθησε, στο τέλος δέχθηκε και δεύτερο γκολ, όταν στο 91’, διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Αυτό ήταν το ντεμπούτο του τρίτου προπονητή της στη φετινή σεζόν, Πίρσον, ενώ ήταν η 4η ήττα στα τελευταία πέντε ματς. Έχει να νικήσει στο γήπεδό της από τις 2 Απριλίου, έχοντας από τότε πέντε ισοπαλίες και επτά ήττες.

Ήθελε ακόμα μία νίκη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για να πιστοποιήσει την ανοδική της πορεία, μετά τις νίκες κόντρα σε Τότεναμ και Μάντσεστερ Σίτι, ωστόσο κόντρα στην Έβερτον διαπιστώθηκε και πάλι το πρόβλημα που έχει με κλειστές άμυνες, ενώ αδικήθηκε ξεκάθαρα και από τη διαιτησία. Έμεινε πίσω στο σκορ έπειτα από ξεκάθαρο φάουλ στον Ντε Χέα και αυτογκόλ του Λίντελοφ και τελικά το μόνο που κατάφερε στο υπόλοιπο του ματς ήταν στο 77’ να ισοφαρίσει με τον πρωταγωνιστή των τελευταίων εβδομάδων, Μέισον Γκρίνγουντ, που αποδεικνύεται ότι έχει… ερωτική σχέση με τα αντίπαλα δίχτυα. Ακολούθησε μεσοβδόμαδο εντός έδρας ματς κόντρα στην Κόλτσεστερ για το Λιγκ Καπ και φορτσάροντας στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε 3-0. Πιθανή η επιστροφή του Πογκμπά, έστω και για λίγα λεπτά.