Φιορεντίνα – Ρόμα

Aνάκαμψη ψάχνουν οι γηπεδούχοι, να παραμείνουν ψηλά επιθυμούν οι φιλοξενούμενοι.
fiorentina roma

To πάλεψε η Φιορεντίνα απέναντι στην Ίντερ εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική και τελικά κατάφερε στις καθυστερήσεις να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας με γκολ του Βλάχοβιτς. Πολύ νωρίς και συγκριμένα στο 8′, οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί και στη συνέχεια έχασαν αρκετές ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ που αν δεν ήταν ο Ντραγκόφσκι σίγουρα θα το πετύχαιναν. Τουλάχιστον, οι “βιόλα” διέκοψαν αρνητικό σερί τεσσάρων ηττών, όμως έχουν να νικήσουν από τα τέλη Οκτωβρίου και αυτό τους έχει φέρει στη 14η θέση. Δύσκολη η αποστολή τους απόψε και λογικά αν δεν τα καταφέρουν ξανά ο κόουτς Μοντέλα μάλλον θα αποτελέσει παρελθόν. Στα αγωνιστικά, τραυματίες είναι οι εξτρέμ Ριμπερί και Κιέζα και ο μπακ Τέρζιτς, ενώ στον πάγκο θα μείνει ο ανέτοιμος μέσος Μπάντελι και τη θέση του θα πάρει ο Μπενάσι.

Η Ρόμα έκανε το… καθήκον της, επικρατώντας 3-1 της ΣΠΑΛ εντός έδρας παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου. Έτσι, με αυτήν τη νίκη, οι Ρωμαίοι παρέμειναν εντός της τετράδας και θέλουν να συνεχίσουν με τρίποντο για να καθιερωθούν εκεί, τουλάχιστον μέχρι να βγει το 2019. Στα αγωνιστικά, επιστρέφουν από τιμωρία και τραυματισμό αντίστοιχα οι στόπερ Μαντσίνι και Σμόλινγκ. Αντιθέτως, τραυματίες παραμένουν οι μπακ Σαντόν και Τζαπακόστα, ο εξτρέμ Κλάιφερτ, ο μέσος Κριστάντε, ο μεσοεπιθετικός Παστόρε και ο τερματοφύλακας Μιράντε.