Πανιώνιος – ΠΑΟΚ

Ακόμα ένα βήμα προς τον τίτλο θέλει να κάνει ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη.
panionios paok

Έχασε ένα ματς ο Πανιώνιος που στο πρώτο ημίχρονο, πραγματικά θα απορούσε κανείς, πώς θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο. Έχασε ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε στο 27’ και μέχρι το τέλος του πρώτου μισού έχασε ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαν να μην εμφανίστηκε ποτέ και αφού τη γλίτωσε πολλές φορές, ισοφαρίστηκε με πέναλτι στο 74’, στο 82’ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ευαγγέλου και τελικά στο 87’ διαμορφώθηκε το 2-1 της ήττας του. Στην έδρα του έχει τρία σερί ματς χωρίς ήττα. Δεν υπολογίζεται ο τιμωρημένος Ευαγγέλου, τέλος η σεζόν για Άρτσε, εκτός και οι Καμαρά, Μαξίμοβιτς και Αλί.

Είχε θεωρητικά ένα εύκολο ματς ο ΠΑΟΚ στην έδρα του Παναιτωλικού και τέτοιο αποδείχθηκε, αφού η ομάδα του Αγρινίου έχει πάρει την κατηφόρα και δεν υπάρχει και φρένο. Μόλις στο 7’ οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ και στο δεύτερο ημίχρονο στο 66’ και στο 69’ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ της άνετης νίκης τους με 3-0. Οπότε, με αυτό το αποτέλεσμα έχει φτάσει τα 49 ματς χωρίς ήττα και ο στόχος είναι τα 58 ματς που έχει ο Ολυμπιακός από το 1972. Το κυριότερο ευχάριστο νέο για την ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα είναι ότι κράτησε το μηδέν στην άμυνά της για έκτο ματς στα τελευταία οχτώ, κάτι που ειδικά στην αρχή της σεζόν ήταν σπάνιο. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, αφού οι απουσίες των Ζαμπά, Βέρνμπλουμ δεν επηρεάζουν. Για λόγους τακτικής, εκτός οι Λάμπρου, Στοχ.