Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Έβερτον

Στα... καλύτερά της η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχεται την Έβερτον.

Ποιος να το έλεγε κάποιος ότι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα πήγαινε για δύο ματς κόντρα σε Τότεναμ και Μάντσεστερ Σίτι κι όχι μόνο θα έφευγε αλώβητη και από τα δύο, αλλά θα έκανε τρομερές εμφανίσεις, με τις νίκες της να είναι πέρα για πέρα δίκαιες. Αρχικά, στο «Ολντ Τράφορντ» νίκησε την Τότεναμ του Μουρίνιο με 2-1 με το σκορ να είναι πλασματικό, αφού θα μπορούσε να είχε φτάσει σε ένα πιο ευρύ προβάδισμα, ειδικά στο πρώτο μέρος, που κόντρα στη ροή δέχθηκε την ισοφάριση. Τελικά, καθάρισε στο δεύτερο. Όσο για το εκτός έδρας κόντρα στη Σίτι; Το 2-0 με το οποίο ήταν μπροστά στο μισάωρο είναι πάρα πολύ φτωχό βάσει των ευκαιριών που δημιούργησε, αφού είχε ακόμα δύο τετ-α-τετ, ένα δοκάρι και τον Έντερσον της Σίτι να κάνει άλλες δύο επεμβάσεις. Σαφώς στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε πίεση, αλλά γκολ δέχθηκε μόνο από στατική φάση και έτσι διαμορφώθηκε το 2-1. Ακολούθησε το αδιάφορο ματς με την Άλκμααρ, αλλά ακόμα κι έτσι διέλυσε τους Ολλανδούς 4-0. Προφανώς κάτι έχει αλλάξει και αγωνιστικά και ψυχολογικά. Οι απουσίες των Πογκμπά και υπολοίπων δεν επηρεάζουν πλέον.

Μετά και την ήττα στο ντέρμπι από τη Λίβερπουλ ήταν δεδομένο ότι θα άλλαζε προπονητή και θα ολοκληρωνόταν η αποτυχημένη συνεργασία με τον Μάρκο Σίλβα και η Έβερτον έβγαλε αντίδραση κόντρα στην Τσέλσι. Παίζοντας με πάθος έπειτα από πολύ καιρό και με το… μαχαίρι στα δόντια, έριξε τους πιτσιρικάδες των Λονδρέζων στο καναβάτσο, αφού στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου είχε καταφέρει να διαμορφώσει το 2-0. Παρά τη μείωση του σκορ στην επόμενη φάση, η Έβερτον ήταν εκείνη που βρήκε και τρίτο γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1, παίρνοντας μια μεγάλη βαθμολογική ανάσα, αφού είχε βρεθεί εντός ζώνης υποβιβασμού. Πολλές οι απουσίες για τα «ζαχαρωτά», αφού εκτός είναι οι Σνάιντερλεν, Γουόλκοτ, Ντελφ.