Τορίνο – Φιορεντίνα

Ενδιαφέρον ματς που μπορεί να φέρει το νικητή πιο κοντά στις ευρωπαϊκές θέσεις.
Torino Fiorentina

Καθόλου καλή δεν ήταν η εικόνα της Τορίνο στην έδρα της Τζένοα την περασμένη αγωνιστική, όμως τελικά κατάφερε να φύγει με τη νίκη 0-1. Το ματς ήταν πολύ κακό στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές κλασικές ευκαιρίες να ανοίξουν στο σκορ. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι κόντρα στη ροή του παιχνιδιού πέτυχαν γκολ στο 77′ με κεφαλιά του Μπρέμερ και πήραν το τρίποντο. Δεν ικανοποιεί με τις εμφανίσεις της η “γκρανάτα”, όμως τουλάχιστον τα δύο σερί διπλά την έχουν ανεβάσει στη βαθμολογία και με νέο τρίποντο σήμερα θα πλησιάσει κι άλλο στις ευρωπαϊκές θέσεις. Ο κόουτς Ματζάρι δεν έχει διαθέσιμους τον τιμωρημένο μέσο Έντερα και τον τραυματία φορ Μπελότι. Μπερενγκέρ και Βέρντι θα είναι το δίδυμο στην επίθεση. Εκτός παραμένουν, επίσης, ο στόπερ Λιάνκο, οι μέσοι Λούκιτς, Παριτζίνι και ο φορ Iάγκο Φαλκέ.

Η Φιορεντίνα αντιμετώπισε μεσοβδόμαδα την Τσιταντέλα για τον τέταρτο γύρο του κυπέλλου, επικράτησε με 2-0 και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Μπενάσι, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ στο 21′ και στο 53′. Αυτή η νίκη έφερε λίγη χαρά στους “βιόλα”, οι οποίοι στο πρωτάθλημα μετρούν τρεις σερί ήττες. Στο τελευταίο ματς υποδέχτηκαν τη Λέτσε και γνώρισαν την ήττα με 0-1, όμως ήταν εξαιρετικά άτυχοι. Σε πίεση βρίσκεται ο κόουτς Μοντέλα, όμως προς το παρόν η διοίκηση δείχνει ότι τον στηρίζει, όμως ρίχνει… ματιές και προς τον Γκατούζο. Στα αγωνιστικά, εκτός παραμένουν ο στόπερ Πετσέλα, ο φορ Μπόατενγκ και o εξτρέμ Ριμπερί που είναι τραυματίες, ενώ επιστρέφει ο εξτρέμ Κιέζα που αναμένεται να αποτελέσει το επιθετικό δίδυμο με τον Βλάχοβιτς.